ŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Chińscy producenci zawierają sojusz przeciwko Google.

Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo nawiązały współpracę. Global Developer Service Alliance (GDSA), bo tak nazwano stowarzyszenie, ma zagrozić sklepowi Google Play.

Celem jest stworzenie wspólnej platformy, pozwalającej producentom aplikacji spoza Chin na jednoczesne udostępnianie swoich programów we wszystkich chińskich sklepach z aplikacjami.

Sklep Google Play nie działa w Chinach. Użytkownicy telefonów z Androidem korzystają tam z różnych sklepów – w zależności od posiadanego telefonu. Producenci aplikacji spoza Chin często nie decydują się na przygotowanie wersji aplikacji specjalnie dla chińskich sklepów.

Serwis The Verge zauważa, że wczesna wersja strony internetowej GDSA przygotowana jest z myślą o dziewięciu różnych państwach i regionach, w tym Indiach, Rosji czy Malezji. Różne chińskie marki są w końcu popularne w różnych regionach, np. Huawei w Europie, a Xiaomi w Indiach. Łącznie zajmują jednak nawet 40 procent światowego rynku smartfonów.

Dzięki nowej platformie nowych aplikacji do chińskich sklepów będzie łatwiejsze. Jej debiut zaplanowano na marzec tego roku. Z powodu epidemii koronawirusa z Wuhan start może się jednak opóźnić.

The Verge przypomina, że brak dostępu do sklepu Google Play to istotny problem z punktu widzenia firmy Huawei. Utraciła ona w 2019 roku licencję na korzystanie z aplikacji i usług Google’a. Huawei pracuje obecnie nad własnym systemem operacyjnym Harmony OS. Firma ma też miliard dolarów na sfinansowanie rozwoju Huawei Mobile Serivces, które mają stanowić alternatywę dla rozwiązań Google’a.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close