BudownictwoGospodarkaPaństwoPolitykaPrzemysłŚwiat

UK “na zero” w ostatnim kwartale 2019 roku.

W czwartym kwartale 2019 roku kwartalna dynamika brytyjskiego PKB wyniosła okrągłe zero. To ostatnie dane obejmujące pełny kwartał członkostwa w UE.

Ostatni kwartał 2019 roku przyniósł stagnację brytyjskiej gospodarki. Jak poinformował urząd statystyczny ONS, kwartalna dynamika PKB w tym okresie wyniosła 0 procent wobec 0,5 procenta w trzecim kwartale. Analitycy spodziewali się takiego odczytu.

Na zerową dynamikę złożył się dodatni wpływ sektora usług (+0,06 punktu procentowego) i budownictwa (0,03 p.p.) przy jednoczesnej ujemnej kontrybucji przemysłu (-0,1 p.p., dane zaokrąglone). Wśród składowych PKB na uwagę zasługuje także najwolniejszy od 4 lat wzrost wydatków gospodarstw domowych (0,1 proc. k/k) połączony z największym wzrostem wydatków rządu od 2012 roku (2,1 proc. k/k).

Jak podkreślają brytyjscy komentatorzy, gospodarce Zjednoczonego Królestwa mocno ciążyła polityczna niepewność związana z “Brexitem”. Warto przypomnieć, że dopiero pod koniec czwartego kwartału na Wyspach odbyły się wybory parlamentarne. Natomiast ich wynik ostatecznie otworzył drogę do wyjścia z Unii Europejskiej.

Wstępny odczyt dynamiki PKB za czwarty kwartał pozwala szacować tempo wzrostu brytyjskiej gospodarki w całym 2019 roku na 1,4 procenta wobec 1,3 procenta rok wcześniej. Zdominowane przez “Brexit” dwa lata są okresem najwolniejszego wzrostu brytyjskiej gospodarki od 2009 roku.

Finalne dane dotyczące dynamiki PKB Wielkiej Brytanii w czwartym kwartale poznamy 31 marca. Zjednoczone Królestwo należy do wąskiego grona państw, w których publikowana jest również miesięczna dynamika PKB. W styczniu tempo wzrostu wyniosło 0,3 procenta wobec oczekiwanych 0,2 procenta. Dane za luty poznamy za równo miesiąc.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close