GastronomiaHandelPaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Podatek cukrowy wejdzie w życie z opóźnieniem?

Poparcie przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji związanych z wprowadzeniem opłat od słodzonych napojów i napojów alkoholowych o kwartał, czyli na 1 lipca 2020 roku zadeklarowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Rząd 4 lutego 2020 roku przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Zakłada on między innymi wprowadzenie opłat od napojów słodzonych i energetycznych. Ma ona część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Dodatek 10 groszy za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Opłata zmienna to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Ponadto projekt przepisów wprowadza opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tak zwanych małpek.

W środę ministerstwo zdrowia wydało komunikat, w którym deklaruje chęć poparcia przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji o kwartał – na 1 lipca 2019 roku. Decyzja ta jest następstwem spotkań MZ z polskimi przedsiębiorcami.

Zgodnie z naszymi deklaracjami pozostajemy otwarci na postulaty wszystkich stron. Po wczorajszym spotkaniu, zorganizowanym przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, Adama Abramowicza, z przedstawicielami polskich firm funkcjonujących na rynku napojowym, MZ poprze w toku prac parlamentarnych propozycję przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji na 1 lipca 2020 roku – podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński

Wiceminister stwierdził również, że przesunięcie terminu pozwoli przedsiębiorcom na lepsze przygotowanie się do proponowanych przez ministerstwo zmian.

Przypomnijmy, że według projektu środki z opłaty mają trafiać w 50 procentach do gmin, a w 50 procentach do NFZ. Między innymi na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Opłata będzie pobierana w momencie sprzedaży do sklepu (opłata dotyczy alkoholu przeznaczonego do spożycia poza punktem sprzedaży).

Źródło: GP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close