PaństwoPolitykaPolska

Joanna Lichocka – przez skandale do bogactwa. Kim jest i ile zarabia autorka sejmowego “fucka”?

Joanna Lichocka – polska dziennikarka, członek Rady Mediów Narodowych, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury, autorka sejmowego “fucka”, a prywatnie koleżanka Jarosława Kaczyńskiego i milionerka. Sprawdziliśmy ile zarobiła będąc posłanką.

 

Joanna Lichocka zadebiutowała na łamach Tygodnika Solidarność w 1991, gdzie pracowała przez 2 lata. Kolejne lata to współpraca z mniejszymi i większymi redakcjami. Publicystyczne doświadczenie zdobywała między innymi w Gazecie Polskiej, była również zastępcą redaktora naczelnego dziennika Gazeta Polska Codziennie.

W latach 2007–2009 prowadziła w TVP1 i TVP Info, program Forum. Bywała również komentatorką w programie publicystycznym Antysalon Ziemkiewicza nadawanym w TVP Info. W 2010 współprowadziła słynne debaty prezydenckie pomiędzy Bronisławem Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim. Dlaczego słynne? Ponieważ wywołały niemałą aferę polityczną. Rada Etyki Mediów uznała bowiem, że Lichocka była podczas debaty stronnicza, a Grzegorz Miecugow zasugerował, że Jarosław Kaczyński znał wcześniej pytania, które Lichocka zadawała kandydatom w trakcie debaty. Lichocka zaprzeczyła tym oskarżeniom i wygrała nawet proces cywilny w tej sprawie.

Jakiś czas później Lichocka odeszła z TVP i zajęła się… realizacją filmów dokumentalnych poświęconych Lechowi Kaczyńskiemu. Trzy lata później dołączyła do zespołu Telewizji Republika. W sierpniu 2015 roku zaangażowała się z kolei w działalność polityczną w ramach Prawa i Sprawiedliwości.

W tym samym roku udało dostać jej się do Sejmu RP, z wynikiem 24 122 głosów. Latem rok później została wybrana z rekomendacji PiS przez Sejm w skład Rady Mediów Narodowych. W 2019 roku ponownie dostała się do Sejmu, otrzymując 45 823 głosy.

W czasie swojego posłowania była autorką kilku kontrowersji. Znana ze swojej antyaborcyjnej postawy Lichocka, określiła projekt “Zatrzymaj aborcję” jako nieludzki. Kiedy za te słowa została skrytykowana przez wielu prawicowych dziennikarzy i polityków, w tym przez Tomasza Terlikowskiego… nazwała go hałaśliwym pajacem. Podczas eurowyborów w jej okręgu pojawiły się billboardy, które zarzucały Lichockiej hipokryzję w kwestii zakazu aborcji.

Razem z posłem Czabańskim była również wielką zwolenniczką wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra. Jej postawa wywołała ogromny sprzeciw hodowców i rolników, którzy nie zgadzali się na likwidację branży. Posłanka nazywała ich lobbym futrzarskim, zaś sam projekt likwidacji ferm został ostatecznie przez PiS schowany do szafy.

Posłanka przypomniała o sobie wczoraj. Podczas nocnego głosowania Sejmu nad przyznaniem mediom publicznym 2 miliardów złotych, Lichocka… pokazywała kilka razy środkowy palec. Zdjęcia błyskawicznie obiegły internet, a oburzenia nie kryli również zwolennicy PiS. Posłanka przekonywała potem na Twitterze, że tylko “energicznie przesuwała palcem pod okiem”, lecz mało kto uwierzył w te wyjaśnienia. Temat podchwyciło również TVP, które między innymi dzięki głosom Lichockiej dostanie niemal 2 miliardy dofinansowania. Telewizja – i tu nikogo raczej nie zdziwimy – zaczęła bronić posłanki, twierdząc, że stała się ofiarą hejtu opozycji i lewactwa…

W ramach ostatniej afery i wątpliwości co do godnego reprezentowania przez panią poseł mandatu posła, postanowiliśmy sprawdzić ile zarabia jako poseł.

Jak wynika z oświadczenia majątkowego pani poseł, w zeszłym roku za pracę w Radzie Mediów Narodowych Joanna Lichocka otrzymała niemal 53 tysiące złotych. To nie wszystko, bowiem jako posłanka zarobiła ponad 122 tysiące złotych uposażenia i ponad 30 tysięcy z diety poselskiej. Dochód z tytułu praw autorskich wyniósł ponad 35 tysięcy złotych, a za wynajem jednego z mieszkań poseł Lichocka otrzymała w ubiegłym roku ponad 76 tysięcy złotych. Zeszłoroczne zarobki Lichockiej to więc ponad 317 tysięcy złotych. Posłanka ma również 20 tysięcy złotych i 1 067 funtów oszczędności.

Fot. Oświadczenie majątkowe Joanny Lichockiej

Poseł Lichocka musi jednak spłacić kredyt hipoteczny w wysokości niemal 174 tysięcy i dwie pożyczki na sumę około 37 tysięcy złotych. Przy takich zarobkach jednak, spłata zadłużenia nie powinna być dla Lichockiej większym problemem.

Oświadczenie majątkowe Joanny Lichockiej
Oświadczenie majątkowe Joanny Lichockiej

Środki gotówkowe to jednak nie największy majątek posłanki. Joanna Lichocka jest milionerką dzięki nieruchomościom. Pani poseł posiada dwa mieszkania. Pierwsze o powierzchni 125 m2 warte jest około 950 tysięcy złotych, drugie z kolei o powierzchni 154 m2 jest warte aż 1,4 miliona złotych. Posłanka PiS jest też właścicielką 3 działek w całości i 75% udziałów w czwartej. Łączna wartość działek to około… 2 miliony złotych.

Fot. Oświadczenie majątkowe Joanny Lichockiej

Majątek pani poseł wzbudził ciekawość mediów już w 2015 roku. Lichocka przekonywała wtedy, że jej nieruchomości “zostały odziedziczone po przodkach”.

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close