HandelPaństwoPolskaTechnologie

Dziesiątki tysięcy osób oszukane przez Sknerusa

Dwie osoby zostały aresztowane w wyniku śledztwa dotyczącego oszustw za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego Sknerus i prania brudnych pieniędzy. Zdaniem śledczych podejrzani mieli oszukać kilkadziesiąt tysięcy osób na ponad 16 milionów złotych.

Jak poinformowała w piątek w komunikacie Prokuratura Krajowa, policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali dwie osoby uwikłane w ten proceder.

Podczas przeszukań miejsc zamieszkania zatrzymanych oraz wynajmowanych przez nich skrytek depozytowych, policjanci znaleźli pieniądze w kwocie ponad 2 milionów euro i ponad 3,5 miliona złotych, a także sztaby złota.

Według ustaleń śledztwa, użytkownicy serwisu aukcyjnego mieli możliwość licytowania wystawianych tam produktów między innymi smartfonów i notebooków. Uczestnictwo w licytacji wiązało się z koniecznością dokonania płatności. Użytkownik, który założył konto w serwisie, aby licytować musiał wcześniej zakupić uprawniania do podbijania ceny tzw. “bid”. Z zasady, zakupione “bidy”, użyte w trakcie licytacji, przepadały.

Śledczy oszacowali, że na ponad 47 tysięcy licytujących cenę, udało się to około 10 osobom. “Nie więcej niż 30 osób, widząc niemożność wygrania licytacji, skorzystało z opcji +kup teraz+ – płacili zatem pełną cenę towaru, a dodatkowo ponosili wydatki na zakup uprawnień do podbijania ceny. Jedynie część osób zakupione produkty faktycznie otrzymało” – poinformowała PK.

Ponadto administrator serwisu miał możliwość tworzenia tak zwanych avatarów. Czyli kont użytkowników wirtualnych, przydzielania im nieograniczonej ilości “bidów” i określania im parametrów licytacji. W rzeczywistości użytkownicy współlicytowali z kontami wirtualnymi.

Zdaniem śledczych, na konto systemu aukcyjnego w ten sposób wpłynęło ponad 16 milionów złotych. Środki te zostały rozdysponowane przez podejrzanych.

Dwóch zatrzymanych usłyszało zarzuty doprowadzenia szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę ponad 16 milionów złotych oraz prania brudnych pieniędzy pochodzących z popełnionego przestępstwa. Na wniosek prokuratury sąd zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanych aresztu tymczasowego na okres trzech miesięcy. Mężczyznom grozi do 15 lat więzienia.

Źródło: PB

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close