Ochrona środowiskaPaństwoPolskaPrawoWarszawa

Warszawa kolejnym miastem wolnym od plastiku?

Władze stolicy chciałyby pójść śladem Wałbrzychu i zrezygnować z plastiku. Niestety nie pozwalają na to krajowe przepisy, które według urzędników należałoby zmienić.

 

W zeszłym miesiącu Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadziło całkowity zakaz używania jednorazowego plastiku w instytucjach miejskich i sprzedaży plastikowych toreb. Podobnym śladem chce iść Warszawa, której mieszkańcy od marca zapłacą za wywóz odpadów niemal trzy razy więcej. Niestety okazało się, że wałbrzyska uchwała jest wadliwa prawnie i istnieje ryzyko jej uchylenia przez wojewodę lub RIO. Jeśli jednak uchwała zostanie zaakceptowana, stolica zamierza powołać się na zawarte w niej przepisy. Jak przekonuje wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski:

Chcemy podjąć szereg działań, by ograniczyć plastik jednorazowy na terenie Warszawy. Bez ustawy zakazującej wprowadzenie do obrotu plastiku jednorazowego niewiele można jednak zrobić.

Miasto zamierza zakazać nie tylko plastikowych reklamówek, ale także opakowań na żywność, często stosowanych w niezwykle popularnej w Warszawie diecie pudełkowej. Ratusz podjął pierwsze kroki już w kwietniu zeszłego roku, kiedy to zakazał używania jednorazowego plastiku w urzędach. W najbliższym czasie wystartują również kampanie edukacyjne w szkołach oraz przygotowany zostanie warsztat behawioralny pomagający wypracować nowe rozwiązania w związku z segregacją śmieci.

Według wiceprezydenta pomysł zbiera wśród mieszkańców szereg pozytywnych opinii. Warszawiacy od marca zapłacą za śmieci trzy razy większą stawkę niż do tej pory. Firmy z kolei zgodnie z przepisami ministerstwa zapłacą mniej, a to oznacza że 2/3 opłaty segregującej firm zapłacą zwyczajni Warszawiacy. Zakaz plastiku miałby pomóc więc nie tylko środowisku, ale także portfelom obywateli.

Płacimy także za firmy, które nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. Mieszkańcy zapłacą za 2/3 opłaty segregującej firm. Jeżeli rząd nie cofnie reformy, to niższe ceny dla mieszkańców można osiągnąć jedynie, jeśli kolorowe pojemniki będą finansowane przez system odzysku.

Źródło: Warszawa Nasze Miasto

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close