PolskaRynek pracy

Rekordowy spadek liczby obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS

Odpływ pracowników odczuje gospodarka.

Liczba ubezpieczonych w ZUS Ukraińców spadła o około 20 tysięcy, w stosunku do grudnia 2019 roku. Jest to rekordowy spadek.

Największą grupę, spośród zatrudnionych w Polsce obcokrajowców, stanowią Ukraińcy. Z danych wynika, że w grudniu 2019 roku zarejestrowanych było ich w ZUS 479 tys. 113. Nasi wschodni sąsiedzi najczęściej znajdują pracę w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.

Zmiana kierunku emigracji

Najświeższe statystyki pokazały, że ZUS odnotował spadek liczby zarejestrowanych w Polsce Ukraińców o 20 tysięcy osób. Może to być spowodowane restrykcyjnymi zapisami polskiej polityki migracyjnej, która podobno ma zostać jeszcze bardziej zaostrzona, o czym informowaliśmy kilka dni temu.

Czytaj też: Nowa polityka migracyjna jeszcze bardziej restrykcyjna

Dodatkowo, niemiecki rynek pracy planuje otwarcie się na pracowników zza naszej wschodniej granicy. Ustawa ułatwiająca emigrację zarobkową do Niemiec ma wejść w życie 1 marca 2020 roku. Warunki zarobkowe i socjalne w Niemczech są o wiele lepsze, niż w Polsce, więc odpływ ukraińskich pracowników za Odrę nie będzie dla nikogo zdziwieniem.

Ukraińcy myślą o wyjeździe z Polski

Z przeprowadzonego przez firmę OTTO Work Force Polska, w grudniu 2019 roku, badania wynika, że co drugi pracownik z Ukrainy deklaruje chęć wyjazdu z Polski. Jest to znaczny wzrost, w stosunku do takiego samego badania, przeprowadzonego w roku 2018. Można się domyślić, że otwarcie rynku pracy przez Niemcy wpłynie na jeszcze większy wzrost odsetka osób deklarujących chęć wyjazdu.

Ukraińcy deklarują, że chcą wyjechać z Polski
grafika OTTO Work Force Polska

Brak Ukraińców odczuje gospodarka

Szacunki Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w Polsce średniorocznie pracuje ok. 800 tysięcy imigrantów z Ukrainy. Zgodnie z wynikami badań, w latach 2013-2017, ich praca odpowiedzialna była za wzrost PKB Polski o 0,3-0,9 punktu procentowego.

Imigracja napędza PKB
grafika Citi Research

Polskie przedsiębiorstwa już teraz borykają się z brakiem rąk do pracy, a odpływ z rynku pracowników ukraińskich pogłębi ten problem. Jest to zjawisko niebezpieczne, zwłaszcza w obliczu spowolnienia gospodarczego, którego symptomy zaczynamy dostrzegać już dziś.

Źródło: next.gazeta.pl

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close