BankowośćGospodarkaHandelPaństwoPolskaTechnologie

Zbliżeniowo do 100 złotych już od lipca?

Zmiany w płatnościach zbliżeniowych kartą. Od lipca w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące zwiększenia limitu jednorazowej płatności. Użytkownicy karty Visa oraz Mastercard będą mogli zapłacić do 100 złotych bez podawania PIN-u prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Wkrótce kartą będzie można zapłacić do 100 złotych bez podawania PIN-u. Zmiana w płatnościach zbliżeniowych była w planach już w 2017 roku Od tamtego czasu zgodę na zwiększenie limitu otrzymały od NBP  Mastercard w kwietniu, a Visa we wrześniu 2018 roku.

Do 2020 roku trwały rozmowy pomiędzy instytucjami w celu wypracowania najlepszego sposobu wdrożenia. Zmiana w płatnościach zbliżeniowych będzie stopniowo wprowadzana w życie przez banki oraz dostarczycieli terminali płatniczych.

Obecnie jednorazową płatność bez podawania kodu PIN możliwa jest do 50 złotych. Po zwiększeniu limitu do 100 złotych nadal możemy zostać poproszeni o wpisanie PIN-u bez przekraczania kwoty granicznej. Jeżeli łączna kwota operacji w danym dniu wyniesie powyżej 150 euro lub przy szóstej transakcji, trzeba będzie wpisać kod, zgodnie z prawem unijnym.

Podniesienie limitu dla transakcji bez PIN może budzić obawy dotyczące bezpieczeństwa transakcji kartowych. Eksperci zwracają jednak uwagę, że za granicą limity te są już dziś znacznie wyższe.

Na koniec września 2019 roku w Polsce było 36,2 miliona kart zbliżeniowych, przeczytamy w opublikowanym raporcie Narodowego Banku Polskiego. Polsca coraz częściej wybierają bezgotówkowe formy płatności.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close