PaństwoPolitykaPolska

Ranking najbogatszych polskich polityków. Jest spore zaskoczenie.

Wprost opublikował ranking 50 najbogatszych polskich polityków. Na liście zaskakująco mało znanych nazwisk…

 

Kiedy mówimy o najbogatszych polskich politykach, utożsamiamy ich sobie od razu z liderami największych polskich partii. Jak jednak mawia klasyk – nic bardziej mylnego. Na liście przygotowanej przez tygodnik Wprost próżno szukać Jarosława Kaczyńskiego, Borysa Budki czy Małgorzaty Kidawy – Błońskiej. Jest za to premier Mateusz Morawiecki… na 7. miejscu.

Zestawienie otwiera poseł PO Artur Łącki, którego majątek oszacowany jest na 45 milionów złotych. Polityk jest jednocześnie przedsiębiorcą działającym w branży hotelarskiej. Nic dziwnego, że dorobił się tak dużego majątku będąc prezesem i współwłaścicielem Baltic Gryf Apartments, sprzedającej apartamenty wypoczynkowe nad Bałtykiem.

Tuż za nim z majątkiem 42,5 miliona złotych znalazł się wiceminister rozwoju Andrzej Gut – Mostowy. Również ten polityk ma powiązania z branżą hotelarską, ponieważ prowadzi w Zakopanem trzygwiazdkowy hotel i Karczmę Przy Młynie. Polityk posiada również dwie kamienice na Krupówkach i jest współwłaścicielem stacji narciarskiej.

Na podium znajdziemy również senatora PiS i twórcę SKOKów Grzegorza Biereckiego, którego majątek jest oszacowany na 40,5 miliona złotych.

Nie oszukujmy się, panowie posłowie nie należą do najbardziej rozpoznawalnych polityków w kraju. Jeśli zaś chodzi o tych znanych, na 7. miejscu w rankingu znajduje się premier Mateusz Morawiecki. Premier ma na koncie 5,1 miliona złotych, jednak wraz z nieruchomościami i akcjami banku Santander jego majątek oszacowano na łączną kwotę 12,7 miliona złotych.

Na miejscu 11. pojawił się kontrowersyjny polityk Janusz Korwin – Mikke. Lider Konfederacji posiada dwie działki, hektar lasu oraz dom o powierzchni 250 metrów kwadratowych. Jego majątek zaś to 10 milionów złotych.

Na liście odnaleźć możemy nazwisko wdowy po zamordowanym prezydencie Gdańska. Magdalena Adamowicz posiada kilka mieszkań i działek budowlanych, a także pakiet różnych akcji. To wszystko daje jej 22. miejsce w rankingu z wynikiem 5 milionów złotych.

W rankingu na miejscu 36. znalazł się również Włodzimierz Czarzasty. Lider Lewicy posiada majątek w wysokości 3,8 miliona złotych. Zestawienie zamyka europoseł PSL Andrzej Hetman, który zgromadził ponad 3 miliony złotych.

Najbardziej znani poza 50-tką.

Na liście nie znajdziemy liderów politycznych takich jak Jarosław Kaczyński, Grzegorz Schetyna czy Robert Biedroń. Znamy jednak ich zarobki na podstawie opublikowanych na stronie sejmu oświadczeń majątkowych.

I tak oto były lider PO Grzegorz Schetyna posiada majątek wart 2,5 miliona złotych. Jego następca Borys Budka jest biedniejszy od niego o prawie milion. Podobne majątki (1,5 miliona złotych) zgromadzili Małgorzata Kidawa-Błońska i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kontrkandydat Kidawy-Błońskiej w wyborach prezydenckich, Robert Biedroń zadeklarował majątek o wartości około 1 miliona złotych. W zestawieniu nie znajdziemy informacji o majątku Andrzeja Dudy, którego wymogi przedstawienia oświadczenia majątkowego nie obowiązują.

Znajdujący się na 12. miejscu z wynikiem 9,9 miliona złotych, przedsiębiorca z Lubina, senator Jacek Bury przyznaje na Facebooku, że oświadczenia są w pewien sposób uproszczone i wartość majątku może być inna niż w rzeczywistości.

W tych oświadczeniach podaje się dane – nazwijmy to – uproszczone. Jak ktoś ma na przykład udziały w spółce to podaje ich wartość nominalną niezależnie czy spółka jest bogata czy jest bankrutem.

Najbogatsza dwudziestka.

Poniżej prezentujemy listę 20 pierwszych miejsc zestawienia.

 1. Artur Łącki, poseł PO – 45 milionów złotych.
 2. Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju – 42,5 mln zł.
 3. Grzegorz Bierecki, senator PiS – 40,5 mln zł.
 4. Adam Cyrański, poseł PO – 27,5 mln.
 5. Beniamin Godyla, senator PO – 24 mln zł.
 6. Robert Dowhan, senator PO – 14 mln zł.
 7. Mateusz Morawiecki, premier RP – 12,7 mln zł.
 8. Radosław Sikorski, europoseł PO – 11 mln zł.
 9. Aleksander Pociej, senator PO – 10,7 mln zł.
 10. Ryszard Bober, senator PSL – 10,1 mln zł.
 11. Janusz Korwin-Mikke, poseł Konfederacji – 10 mln zł.
 12. Jacek Bury, senator PO – 9,9 mln zł.
 13. Karol Karski, europoseł PiS – 9,3 mln zł.
 14. Tomasz Frankowski, europoseł KO – 7,8 mln zł.
 15. Danuta Hubner, europosłanka PO – 7 mln zł.
 16. Sławomir Rybicki, senator PO – 6,6 mln zł.
 17. Tadeusz Kościński, minister finansów – 6,3 mln zł.
 18. Dariusz Rosati, poseł PO – 5,8 mln zł.
 19. Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL – 5,5 mln.
 20. Ryszard Czarnecki, europoseł PiS – 5,19 mln zł.

Źródło: Wprost

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close