Świat

Sadzić, palić, turystom zabronić

Władze Amsterdamu rozważają wprowadzenie regulacji.

Amsterdam odwiedza rocznie 18 milionów osób. Władze miasta, chcąc walczyć z natłokiem turystów, rozważają wprowadzenie zakazu sprzedaży marihuany przyjezdnym.

Rada miasta, z burmistrzem Femke Helsemem na czele, postanowiła zlecić specjalne badanie, aby poznać najczęstsze powody, dla których turyści odwiedzają Amsterdam. Wyniki nie zaskoczyły: aż 57 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich głównym celem podróży do holenderskiej stolicy administracyjnej jest możliwość legalnego kupienia marihuany. Ponadto, 11 proc. respondentów stwierdziło, że zrezygnowałoby z przyjazdu, gdyby zakup narkotyku został zabroniony. W ankiecie wzięło udział 1100 turystów, w wieku od 18 do 35 lat.

Popularność większa, niż “dzielnica czerwonych latarni”

Niegdysiejszy symbol Amsterdamu, czyli dzielnica znana z licznych miejsc świadczenia usług erotycznych, została brutalnie zmarginalizowana. Tylko 1 proc. ankietowanych wskazało ją jako główny cel podróży do słynnego miasta. Albo po prostu wstydzili się przyznać. 

Marihuana zapewnia potężne wpływy budżetowe

Holenderski skarb państwa zarabia rocznie około 400 milionów euro na ściąganiu podatków z działających tam “coffee shopów”. Aparat państwowy wykorzystuje te pieniądze m.in. na profilaktykę narkotykową oraz system ochrony zdrowia w ogóle. Wartym odnotowania jest fakt, iż mimo liberalnego podejścia holenderskiego rządu do kwestii legalności marihuany, jej konsumpcja nie rośnie. Z raportu Centrum Badań nad Uzależnieniami wynika też, że holenderska polityka narkotykowa jest o wiele skuteczniejsza, niż polska. Autorzy udowadniają w nim, że dostęp do komercyjnego rynku marihuany nie uczynił z Holandii światowego lidera w konsumpcji konopi. Wręcz przeciwnie, konsumpcja marihuany utrzymuje się na poziomie europejskiej średniej i jest niższa niż na przykład w USA, gdzie polityka narkotykowa jest dużo surowsza.

Źródło: tvn24bis.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close