BankowośćGospodarkaHandelPaństwoŚwiatTechnologie

W Szwecji ruszają testy cyfrowej gotówki

Szwedzki Bank Narodowy poinformował o rozpoczęciu programu pilotażowego elektronicznej wersji korony w postaci cyfrowego tokena. Oficjalną cyfrową walute wyemituje Riksbank, natomiast banki komercyjne rozprowadzą ją w celu wykorzystywania w transakcjach detalicznych.

Banki centralne w wielu krajach pracują nad nowym „produktem”, który mógłby w przyszłości zastąpić papierowy pieniądz. Jest nim oficjalna cyfrowa waluta CBDC (ang. Central Bank Digital Currency). Jednym z najbardziej zaawansowanych w tej dziedzinie jest szwedzki Riksbank. Instytucja poinformowała o rozpoczęciu programu pilotażowego e-korony.

Na tym etapie prac nad cyfrowym odpowiednikiem korony szwedzkiej bank centralny ma zamiar przetestować infrastrukturę stworzoną wspólnie z firmą Accenture. Schemat ma składać się z trzech poziomów:

  • Banku centralnego, który będzie miał monopol na emisję e-korony. Trafi ona do uczestników schematu w zamian za środki zgromadzone na rachunkach w Riksbank. Umorzenie e-pieniądza będzie odbywać się w ten sam sposób – wycofana z obiegu e-korona zostanie zamieniona na pieniądz rezerwowy w banku centralnym.
  • Banków komercyjnych pełniących rolę dystrybutorów e-korony i dostarczających pieniądz do portfeli klientów-użytkowników.
  • Użytkowników-płatników wykorzystujących e-koronę do rozliczeń za pomocą portfeli (na przykład w aplikacji mobilnej i innych formach).

Jak będzie działać elektroniczna gotówka?

W dokumencie opisującym założenia programu pilotażowego wskazano, że akceptanci (na przykład sklepy) i płatnicy będą mogli korzystać z oficjalnego elektronicznego pieniądza za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie albo terminalu płatniczym. Aplikacja e-portfela musi zostać aktywowana u jednego z dystrybutorów-banków podłączonych do schematu e-korony. Cyfrową gotówką będzie można płacić w punktach handlowych lub przekazywać ją do innych użytkowników (transfer P2P). System umożliwia natychmiastowe transakcje przez całą dobę, a testy sprawdzą także opcje operacji offline, bez połączenia z siecią.

Testu nie należy traktować jako wstępu do wprowadzenia oficjalnego cyfrowego pieniądza. Riksbank podkreśla, że celem programu pilotażowego, który potrwa rok (do lutego 2021 roku) jest sprawdzenie technologii w wyizolowanym, bezpiecznym środowisku. „Udostępnienie e-korony obywatelom to ostatecznie decyzja o charakterze politycznym” – wskazano w dokumencie.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close