PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatTurystyka

Polska fabryka skorzysta na Brexicie

Od marca Wielka Brytania będzie wydawać nowe paszporty swoim obywatelom. Pozbawionych już emblematów unijnych. Dokumenty z niebieską okładką produkowane są w… Polsce. A konkretniej w jednej z fabryk w Tczewie.

Jak pisze brytyjski “The Times”, przetarg na wydruk paszportów wygrała francusko-holenderska firma. Produkcja już ruszyła, a drukowaniem zajmuje się należąca do firmy fabryka w Tczewie.

Przypomnijmy, że w marcu Wielka Brytania zacznie wydawać nowe paszporty. Niebieskie dokumenty wracają po 30 latach nieobecności.

Dziś Brytyjczycy używają paszportów z bordową okładką. Prawdopodobnie już w połowie roku wszystkie takie dokumenty będą w kolorze niebieskim.

Niebieskie paszporty wprowadzono w Wielkiej Brytanii w 1921 roku. Były one stopniowo wycofywane z użycia po 1988 roku, gdy państwa ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zdecydowały się na zharmonizowanie wzorów, choć Londyn nigdy nie był do tego formalnie zobligowany.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała, że brexit dał Wielkiej Brytanii “wyjątkową sposobność, by ukształtować własną drogę w świecie” i umożliwił powrót niebieskich paszportów, które “ponownie będą wplecione w naszą tożsamość narodową“.

Powrót do niebieskich paszportów był jednym z postulatów zwolenników brexitu, co miało być symbolicznym zerwaniem z Unią Europejską. Decyzję o zmianie wzoru pojął w grudniu 2017 roku rząd poprzedniej premier Theresy May.

Według portalu Passport Index, paszporty z niebieskimi okładkami wydaje obecnie 81 państw świata. Między innymi Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Indie czy wiele państw Ameryki Południowej.

Źródło: money.pl 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close