Polska

Wolnościowcy piszą do prezydenta. Chcą zawetowania 2 miliardów na media publiczne

Koalicja środowisk wolnorynkowych wystosowała list otwarty do Andrzeja Dudy.

Środowisko wolnościowe kolejny raz mówi jednym głosem. Tym razem chodzi o przegłosowaną niedawno przez Sejm RP nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji oraz o nowelizację ustawy o opłatach abonamentowych.

Prezydent Andrzej Duda ma w najbliższym czasie podjąć decyzję dotyczącą wymienionych wyżej ustaw. Sprawa budzi kontrowersje, gdyż na mocy tychże ustaw, media publiczne mają otrzymać ponadprogramowe środki pieniężne, w wysokości niemal 2 miliardów złotych.

“Media publiczne nie spełniają powierzonej im misji”

W wystosowanym przez wolnościowców liście czytamy, że państwowe media nie spełniają zadań, które zostały powierzone im przez parlament:

Media publiczne w obecnym kształcie nie spełniają misji powierzonej im przez ustawodawcę. Artykuł 21 obowiązującej ustawy o radiofonii i telewizji stanowi, iż „Publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu”. Tworzone przez media publiczne materiały nie spełniają zadeklarowanych w ustawie wymogów, zwłaszcza w kwestii bezstronności i pluralizmu.

 

Polki i Polacy chcą weta

Sondaż, przeprowadzony przez United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM pokazuje, że aż 61,9% respondentów opowiada się za zawetowaniem, lub przekazaniem wymienionych wyżej ustaw do Trybunału Konstytucyjnego. Autorzy listu otwartego wskazują, że Suweren wyraził się w tej kwestii jasno i prezydent powinien wsłuchać się w jego wolę.

Co zrobi prezydent?

Jak już informowaliśmy, szansa na zawetowanie niemal dwóch miliardów złotych dla mediów publicznych nie jest zerowa. Trwa kampania prezydencka, więc wypełnienie woli obywateli może odbić się pozytywnie na słupkach poparcia. Byłoby to szczególnie cenne dla obecnie urzędującego prezydencka, gdyż partia polityczna, z którą jest kojarzony, przechodzi ostatnio przez trudny okres. “Kryzys” widać w sondażach gołym okiem.

CZYTAJ TEŻ: Prezydent Duda zawetuje 2 miliardy dla TVP? Są ku temu przesłanki

Pełna treść listu otwartego do przeczytania poniżej. Podpisały się pod nim Stowarzyszenie Niskie Składki, Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, Stowarzyszenie Liberty Forum Poland, Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Libertariańskie, Centrum Kapitalizmu oraz cztery oddziały Stowarzyszenia KoLiber.

Myślenice, 26 lutego 2020 rokuLIST OTWARTY DO PREZYDENTA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY W SPRAWIE ZAWETOWANIA…

Opublikowany przez Niskie Składki Środa, 26 lutego 2020

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close