PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Polska straci 300 milionów złotych z Norwegii

Norwegia nie podpisze umowy na przekazanie ministerstwu sprawiedliwości pieniędzy w ramach tak zwanych Funduszy Norweskich. Jako powód tamtejsze władze wskazują zagrożenie dla praworządności i upolitycznienie sądów.

Norweskie władze wyrażają niepokój o postępy Polski w zakresie praworządności. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii przypomina, że “niezależne sądownictwo jest istotnym elementem każdej dobrze funkcjonującej demokracji“. Tamtejsza administracja sądowa postanowiła wycofać się z planowanej współpracy z Polską w ramach programu ministerstwa sprawiedliwości.

W świetle ostatnich wydarzeń w Polsce władze norweskie nie podpiszą umowy z Polską w ramach programu Funduszy Norweskich i EOG. To wyraźny sygnał dla polskich władz, że rząd Norwegii jest zaniepokojony postępami w zakresie praworządności i niezależności sądownictwa w Polsce – powiedział Audun Halvorsen, sekretarz stanu w norweskim MSZ.

Dodał on również, że “należy kontynuować współpracę z Polską w innych obszarach“.

Polska jest obecnie największym beneficjentem Funduszy Norweskich i EOG. Chodzi o 3,3 miliarda złotych w latach 2014-2021. Program wymiaru sprawiedliwości jest warty niecałe 300 milionów złotych. Norwegia zapowiada, że dokona przy nim przeglądu współpracy z Polską. Norweskie MSZ zaznaczyło, że decyzja nie będzie miała wpływu na inne programy, z których korzystają polskie organizacje pozarządowe.

Źródło: WP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close