BudownictwoKultura i sztukaOchrona środowiskaPolska

Sztuka nowoczesna, czyli pomnik XD za 10 tysięcy

Znany deweloper postawił pomnik na miejskim rondzie we Wrocławiu. Mieszkańcy widzą w nim logo firmy, firma twierdzi, że to sztuka współczesna, a my tu widzimy wielkie XD.

Pomnik Vantage Development stanął pośrodku Promenad Wrocławskich. Wrocławianie przekonują, że pomnik to logo firmy deweloperskiej, a dokładniej liter VD z nazwy spółki. Krytykują pomysł, wskazując że to zwyczajna reklama przedsiębiorstwa. Aleksander Obłąk z Akcji Miasto podkreśla, że zawłaszczanie wspólnej przestrzeni miejskiej przez dewelopera jest niedopuszczalne.

Deweloper postawił sobie pomnik na miejskim gruncie, na rondzie w środku osiedla. Dosłownie pomnik i dosłownie sobie, bo rzeźba przedstawia logo VD, od Vantage Development.

Sytuacja jest tragikomiczna, a internauci zauważają, że pod odpowiednim kątem wzór układa się w “XD” – internetowy symbol oznaczający “coś śmiesznego”.

Pomysłu broni Katarzyna Szydłowska-Biskup, rzeczniczka Vantage Development. Twierdzi, że pomnik to sztuka współczesna, a tak nie musi być rozumiana przez wszystkich jednakowo.

Sztuka współczesna zawsze wzbudza emocje odbiorców, więc jest dla nas całkowicie zrozumiałe, że również rzeźba na Rondzie Mariana Hemara na Promenadach Wrocławskich pobudziła wrocławian do dyskusji. Każdy ma prawo do subiektywnej oceny rzeźby i wyrażenia swojej opinii na jej temat, jesteśmy otwarci na wszystkie głosy w dyskusji oraz interpretacje.

Wzór pomnika wybrało w 2015 roku jury składające się z przedstawicieli miasta, dewelopera i wrocławskiego ASP. Autorka projektu, pracująca na ASP Katarzyna Jagiełło otrzymała 10 tysięcy złotych nagrody. Koszt inwestycji poniósł deweloper. Koszty konserwacji poniesie miasto Wrocław.

Źródło: Gazeta Wrocławska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close