Ochrona środowiskaPaństwoPolitykaPolskaPrawoWarszawa

Wałbrzych jednak nie eko? Wojewoda uchylił ustawę o zakazie plastiku

Wojewoda uchylił przyjętą w styczniu uchwałę, która wprowadzała całkowity zakaz sprzedaży i udostępniania jednorazowych plastikowych reklamówek na terenie miasta.

Zaledwie 4 tygodnie temu informowaliśmy o tym, że Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziło całkowity zakaz używania jednorazowego plastiku w instytucjach miejskich i sprzedaży plastikowych toreb. Zgodnie z przyjętą pod koniec stycznia ustawą, od 21 marca obowiązywać miał zakaz posiadania i używania jednorazowych plastików oraz zakaz sprzedaży i udostępniania jednorazowych plastikowych reklamówek na terenie całego miasta.

Miał obowiązywać, ale nie będzie, bo uchwałę uchylono. Na nic zdały się tłumaczenia prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, że zakaz wprowadzono w związku z koniecznością walki o środowisko. Ponadto wałbrzyski Zakład Usług Komunalnych wskazywał, że plastiku jest tak dużo, że firmy odbierające śmieci odmawiają jego przyjmowania.

Uchwale sprzeciwiały się Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych oraz Konfederacja Lewiatan. Po stronie tej PZPTS stanął również wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, który uchylił uchwałę wałbrzyskiej rady miejskiej. Wojewoda stwierdził na antenie Radia Wrocław, że uchwała jest zbyt radykalna.

Dyrektywa Europejska nie mówi o zakazie użycia plastiku tylko o ograniczeniu jego użycia. Radykalizm uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha jest zbyt daleko idący. Można powiedzieć, że jest to uchwała nie tylko nieprawna ale i nierealna.

Z decyzji wojewody cieszy się dyrektor generalny PZPTS Robert Szyman:

Cieszymy się, że wojewoda podzielił argumenty wyrażane przez stronę społeczną. Jako PZPTS, popieramy działania władz samorządowych, krajowych oraz wspólnotowych mające na celu wypracowanie konsensusu i efektywną ochronę środowiska. (…) To wyzwanie wymaga systemowych rozwiązań, a nie wyrywkowych, lokalnych mechanizmów, które wprowadzałyby chaos regulacyjny i niepewność obrotu gospodarczego.

Warszawa z problemem

Wychodzi więc na to, że Wałbrzych nie zapisze się w historii Dolnego Śląska jako pierwsze miasto bez plastiku. Uchylenie decyzji niesie ze sobą również konsekwencje dla Warszawy. Jeśli uchwała zostałaby zaakceptowana, stolica zamierzała powołać się na zawarte w niej przepisy i również zrezygnować z plastiku. Tak się jednak nie stało, a Warszawa będzie musiała swój pomysł zrealizować w inny sposób.

Źródło: Gazeta.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close