Ochrona środowiskaPolskaPrawoWarszawa

Dziś wchodzą w życie nowe stawki za śmieci

Od 1 marca w Warszawie wchodzą w życie nowe stawki opłat za odbiór śmieci. Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 złotych, a z mieszkania w bloku czy kamienicy – 65 złotych. W przypadku niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie większe.

W praktyce zmiany stawek okażą się najbardziej dotkliwe dla tych, którzy samodzielnie zamieszkują lokal. Opłaty w ich przypadku wzrosną nawet o 600 procent. Najmniej różnicę między dotychczasową a nową opłatą odczują gospodarstwa wieloosobowe.

Nowe stawki Rada Warszawy uchwaliła 12 grudnia ubiegłego roku.

Obowiązujące od 1 marca nowe przepisy przewidują ryczałt. Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 złote, a z mieszkania w zabudowie wielorodzinnej – 65 złotych za miesiąc. W razie niesegregowania opłaty będą dwukrotnie większe.

Nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe będą objęte stałą opłatą roczną w wysokości 169,30 złotego, z kolei nieruchomości mieszane (na przykład salon fryzjerski w kamienicy) zapłacą 1,35 złotego za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. W przypadku obiektów gospodarczych – nieruchomości niemieszkalnych – opłaty będą ponoszone za pojemniki i worki. Kwoty zależeć będą od ich pojemności.

Stolica przewidziała wprowadzenie wsparcia osłonowego, czyli wynoszącego minimum 50-procentowego dofinansowania do rachunków za opłatę odpadową. Według szacunków ratusza będzie go potrzebować około 7,5 tysiąca gospodarstw. Pomoc obejmie gospodarstwa jednoosobowych, w których dochód nie przekracza 1 752,50 złotego netto.

Zgodnie z zapowiedziami wiceprezydenta miasta Michała Olszewskiego miasto rozważa powiązanie w przyszłości opłaty za śmieci ze zużyciem wody. O taką metodę wnioskowali w grudniu warszawscy radni PiS, jednak wiceprezydent tłumaczył, że jej wprowadzenie było niemożliwe w odpowiednim terminie.

W związku ze zmianą systemu naliczania opłat do 10 kwietnia konieczne jest złożenie nowych deklaracji o ich wysokości.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close