BankowośćEnergetykaFinanse i ubezpieczeniaHandelPolska

Orlen pozwał mBank oraz organizacje płatnicze

mBank wraz z organizacjami płatniczymi pobierał zbyt wysoką prowizję od transakcji kartami na stacjach – uważa Orlen i skierował sprawę do sądu. Koncern żąda w sumie ponad 600 milionów złotych odszkodowania.

Takiego sporu nikt się nie spodziewał. Orlen kontra mBank i największe w Polsce organizacje płatnicze, czyli Visa i Mastercard. Paliwowy koncern domaga się 635 milionów złotych odszkodowania.
Za co? Za zdaniem koncernu, pobieranie zbyt dużych opłat, które stosował bank w przypadku płatności kartami. Orlen złożył odpowiednie dokumenty na początku lutego tego roku. Zarzut? Działanie w porozumieniu ograniczającym konkurencję na rynku płatności.

O tym, że spółka paliwowa wytoczyła przeciwko mBankowi powództwo mogliśmy się dowiedzieć dzięki opublikowanemu w sobotę sprawozdaniu finansowemu banku za ubiegły rok. W takich dokumentach firmy muszą zawrzeć informacje o toczących się z nich udziałem postępowaniach. I w ten sposób spór w ogóle ujrzał światło dzienne.

Jak wynika ze sprawozdania, Orlen wystosował identyczny pozew również w stosunku do innej instytucji finansowej. Jej nazwa jednak nie pada. Jednocześnie do tej pory żaden inny bank nie poinformował o takim procesie. Może się to wydarzyć w najbliższych dniach. Tak zwany sezon na publikowanie rocznych sprawozdań jeszcze jednak trwa – ostatnie spółki z Giełdy Papierów Wartościowych poinformują o wynikach w marcu i kwietniu.

Swoje racje przed sądem będą tłumaczyły również Mastercard i Visa, czyli największe organizacje płatnicze w Polsce i na świecie.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close