BudownictwoGospodarkaPolskaRynek pracyŚwiat

Ukraińcy wolą Czechy od Niemiec

Choć Ukraińcy mogą legalnie pracować w Niemczech, to najprawdopodobniej niewielu przeniesie się tam z Polski. Rośnie za to emigracja do Czech, gdzie pensje są wyższe, a przepisy bardziej przejrzyste od polskich.

Od 1 marca Ukraińcom szukającym pracy poza ojczyzną przybędzie jeszcze jeden kierunek: Niemcy. Wśród ułatwień jest między innymi zniesienie obowiązku udowodnienia przez niemieckiego pracodawcę, że szukając pracownika, nie znalazł na wolne stanowisko Niemca lub obywatela UE.

Lecz droga Ukraińców do legalnej pracy w Niemczech wcale nie jest taka prosta. Muszą przedstawić przetłumaczone uprawnienia i inne dokumenty, a także udokumentować, że władają niemieckim w stopniu co najmniej średnio zaawansowanym. To ostatnie kryterium może być najtrudniejsze do spełnienia.

Według badań przeprowadzonych przez agencję rekrutacyjną EWL SA i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w ubiegłym roku tylko 11,8 procent ankietowanych Ukraińców zadeklarowało znajomość niemieckiego na takim poziomie.

Z kolei z raportu agencji pośrednictwa pracy Work Service wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat wśród Ukraińców maleje popularność niemieckiego kierunku emigracji. W 2018 roku jeszcze 60 procent ankietowanych deklarowało chęć wyjazdu za naszą zachodnią granicę. Natomiast w ubiegłym roku odsetek ten był już niższy o połowę.

O ile wyjazdy do Niemiec wydają się mało kuszące dla Ukraińców, o tyle rośnie zainteresowanie wyjazdami do Czech. Potwierdzają to transfery pieniężne płynące od Ukraińców na emigracji do ich rodzin w kraju.

Według Narodowego Banku Ukrainy w ubiegłym roku Ukraińcy przekazali z zagranicy na Ukrainę równowartość niemal 12 miliardów dolarów. Niemal jedną trzecią tej sumy – 3,8 miliarda dolarów – wysłano z Polski, która pozostaje liderem. Na drugim miejscu z 1,1 miliarda dolarów znalazły się jednak Czechy. Wartość transferów pieniężnych z tego kraju na Ukrainę w ciągu ostatniego roku wzrosła aż o 29 procent. Czesi przeskoczyli tym samym Rosję.

Dlaczego Czechy? Jednym z powodów są wyższe niż w Polsce wynagrodzenia. W 2015 roku wynagrodzenia Ukraińców w Polsce aż pięciokrotnie przewyższały średnią pensję wypłacaną na Ukrainie. W drugiej połowie 2019 roku nad Wisłą zarabiali już tylko dwa i pół razy więcej. Dla porównania – Ukraińcy w Czechach zarabiają wciąż około trzy razy lepiej niż u siebie w kraju.

Źródło: GW

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close