TechnologieTransport

Polski startup zebrał 2 miliony złotych w 10 dni!

Autorzy projektu przekonują, że superszybka kolej jest możliwa w Polsce.

Hyper Poland to polski startup, zajmujący się technologią superszybkich pociągów. Zasada ich działania oparta jest na lewitacji magnetycznej.

Akcja crowdfundingowa firmy okazała się być niemałym sukcesem. Do tej pory na liczniku uzbierało się 460 tysięcy euro, podczas gdy celem było 451 tysięcy euro. Ponadto, zbiórka trwa nadal.

Magnetyczne tory

Firma Hyper Poland pracuje obecnie nad technologią magnetycznych torów magrail. Ma ona pozwolić na funkcjonowanie kolei magnetycznej obok tradycyjnej. Planowo, superpociąg ma mieć możliwość rozpędzenia się do nawet 415 kilometrów na godzinę. Wszystko dzięki wyeliminowaniu tarcia kół o szynę, które w przypadku lewitacji nie będzie miało miejsca. Pełnowymiarowy prototyp ma ujrzeć światło dzienne na przełomie 2020 i 2021 roku.

Od torów do tuneli

Szyny magnetyczne to początek ambitnych celów firmy. Docelowo ma ona zamiar zbudować system tuneli próżniowych, które mają umożliwić pociągom rozpędzenie się do nawet 1200 kilometrów na godzinę.

W przyszłości da natomiast możliwość rozbudowy o próżniowe tunele, które zwiększą osiągane prędkości do 600 km/h (na torach konwencjonalnych) i do 1000 km/h w miejscach dostosowanych do podróży koleją dużych prędkości. Trzecią i ostatnią fazą rozwoju jest budowa całkowicie nowej infrastruktury hyperloop, dzięki której pojazdy będą mogły przemieszczać się z prędkością 1200 km/h

tłumaczą włodarze Hyper Poland.

Druga udana zbiórka

Obecna akcja crowdfundingowa jest już drugą z kolei, w której inwestorzy wyrazili duże zainteresowanie technologią. W poprzedniej udało się zgromadzić sumę opiewającą na 200 tysięcy euro, w przeciągu siedmiu dni.

Czas, w którym udało nam się zebrać kolejne środki, pokazuje, jak bardzo jest wyczekiwany przez inwestorów indywidualnych nasz pełnoskalowy tor testowy, na którym w 2021 roku zostaną przeprowadzone testy systemu magrail

komentuje Przemysław Pączek, prezes i współzałożyciel Hyper Poland.

Więcej informacji o technologii można przeczytać na stronie startupu: KLIK

Źródło: businessinsider.com.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close