EnergetykaHandelPolskaŚwiatTransport

Ceny paliw spadną na stałe poniżej 5 złotych

Długo trwało, zanim na stacjach paliw zobaczyliśmy “paliwowy efekt koronawirusa”. Ceny ropy na świecie spadły do wieloletnich minimów. Eksperci prognozują, że będzie jeszcze taniej.

Aktualnie ceny paliw w kraju wynoszą odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 4,82 złotego za litr, bezołowiowej 98 – 5,15 złotego za litr, oleju napędowego – 4,95 złotego za litr i autogazu 2,13 złotego za litr. Oznacza to w skali tygodnia spadki o 4-5 groszy za litr benzyn, 8 groszy za litr oleju napędowego i 6 groszy za litr autogazu. A to prawdopodobnie jeszcze nie koniec.

W przypadku prognoz cen detalicznych dla paliw w Polsce między 9 i 13 marca 2020 jednoznacznie trwa trend spadkowy. Według analityków e-petrol na rynku naftowym rządzi strach związany z epidemią koronawirusa. Odbija się on negatywnie na popycie na produkty naftowe.

W ocenie części analityków i traderów jeśli nie uda się jej szybko powstrzymać, to zapotrzebowanie na surowiec w tym roku może się nawet obniżyć – ocenia e-petrol.

“Na polskim rynku hurtowym konsekwencje obniżek wynikających z globalnych tendencji będą zapewne widoczne przez kilka najbliższych dni” – podaje e-petrol.

Jest jednak coś, co może obniżanie cen na stacjach powstrzymać. Chodzi o czwartkowe spotkanie organizacji zrzeszającej największych producentów ropy, czyli OPEC, która obniżyła wydobycie i zarazem podaż. To będzie działało w kierunku wzrostu cen, o ile nie zrównoważą, lub przeważą tego inne czynniki.

Organizacja we własnym gronie wypracowała w czwartek propozycję zmniejszenia wydobycia o dalsze 1,5 miliona baryłek. Z czego 500 tysięcy baryłek miałoby przypaść na producentów spoza kartelu.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close