Kultura i sztukaPaństwoPolskaPrawoSportZdrowie i medycyna

Morawiecki: Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że rząd podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych w kraju.

Powodem decyzji jest oczywiście epidemia koronawirusa. Premier Morawiecki podkreślił, że decyzja jest “zgodna z wytycznymi ekspertów i epidemiologów” oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Nad ranem decyzję o zawieszeniu wszystkich wydarzeń z udziałem minimum 100 osób podjęli Czesi. Od jutra w Czechach zamknięte zostaną też wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

Francja i Niemcy przyznają, że w ich przypadku jest to krok podjęty za późno. Chcemy zachowywać się jak najbardziej odpowiedzialnie. Chcemy być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie.

Wprowadzony zakaz dotyczy wszystkich imprez sportowych i artystycznych, na które przychodzi ponad 1 000 osób, a w hali ponad 500 osób. Oznacza to odwołanie wszystkich dużych koncertów i imprez sportowych. Mariusz Kamiński, szef MSWiA zasugerował, że imprezy mogą się odbyć bez udziału publiczności.

Jeśli organizatorzy uznają, że impreza dalej będzie miała sens bez udziału publiczności, to wojewodowie będą w tym zakresie elastyczni.

Kontrole na granicy

Kamiński przypomniał również, że od poniedziałku na granicach z Czechami i Niemcami, w pięciu miejscach funkcjonują punkty kontroli sanitarnej. Od dziś kontrole obejmą granice: polsko-ukraińską, polsko-białoruską, polsko-rosyjską oraz polsko-litewską. Kontrolowani będą też pasażerowie promów i podróżni PKP Intercity.

Stwierdzono kilka przypadków niepokojących, gdzie podróżni mieli powyżej 38 stopni gorączki. Dziś rozszerzamy zakres kontroli sanitarnej na granicach. Cała granica wschodnia, w stu procentach wszyscy przekraczający granicę, będą poddani kontroli. Patrole sanitarne pojawią się też przy granicy niemieckiej.

Co ze szkolnictwem?

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował z kolei, że rząd rozważa możliwość czasowego zawieszenia zajęć na uczelniach. Jego zdaniem władze polskich uczelni powinny pilnie przystąpić do analizy możliwości przejścia w jak najszerszym zakresie na kształcenie online.

Na całym świecie na koronawirusa zachorowało już ponad 114 tysięcy osób, a ponad 4 tysiące zmarły. Najwięcej zarażonych jest w Chinach, Korei Południowej oraz we Włoszech. W Polsce na chwilę obecną odnotowano już 18 zakażeń.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close