Finanse i ubezpieczeniaGospodarkaHandelMediaPolskaPrzemysłTechnologieWarszawa

Polscy miliarderzy również tracą na koronawirusie

Związana z epidemią koronawirusa giełdowa panika odbija się na majątku najbogatszych Polaków. Ubytki w miliardach liczą między innymi Zygmunt Solorz-Żak oraz założyciele CD Projektu.

W trzy tygodnie WIG20 zanotował spadek o ponad 20 procent. Jesteśmy na najlepszej drodze, by pierwszy kwartał 2020 roku był najgorszym w 26-letniej historii tego indeksu. Spadki to reakcja inwestorów na obawy związane z koronawirusem i wpływem epidemii na wyniki spółek. Giełdowe straty liczą drobni inwestorzy, przy okazji stopniał jednak i majątek najbogatszych Polaków, których spółki obecne są na GPW.

Największym indywidualnym inwestorem na warszawskiej giełdzie od dłuższego czasu pozostaje Zygmunt Solorz-Żak. Jego portfel to nie tylko Cyfrowy Polsat, ale także znana z produkcji seriali ATM Grupa oraz energetyczny ZE PAK. Trzy tygodnie temu posiadane przez Solorza akcje warte były 10,6 miliarda złotych. Przez trzy tygodnie ich wartość spadła jednak o 1,8 miliarda złotych i po wtorkowej sesji wynosiła 8,8 miliarda złotych.

Niewiele mniejsze straty ponieśli główni akcjonariusze CD Projektu. Wartość pakietu posiadanego przez prezesa firmy, Michała Kicińskiego, stopniała o 573 milionów złotych. Jeszcze większy ubytek zanotował wiceprezes Marcin Iwiński, 664 milionów złotych. W przypadku Piotra Nielubowicza, spadek sięgnął zaś 335 milionów złotych. W sumie trójka największych akcjonariuszy CD Projektu ma w rękach obecnie pakiet wart aż 1,57 miliarda złotych mniej.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drugiego największego inwestora indywidualnego z GPW, czyli Tomasza Biernackiego, autora sukcesu sieci sklepów Dino. Ostatnie trzy tygodnie to jednak spadek wartości pakietu Biernackiego aż o 897 milionów złotych i obecnie kontroluje on akcje warte 7,5 miliarda złotych.

Warto jednak nadmienić sam spadek cen akcji, nie powoduje rzeczywistych strat, zmniejsza się jedynie wartość pakietu akcji, który dopiero po sprzedaży generuje dopływ gotówki (pomijając dywidendy). Należy również pamiętać, że majątki wyżej wymienionych krezusów nie ograniczają się jedynie do akcji z GPW. Majątek poza GPW dużo ciężej jednak wycenić.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close