BankowośćFinanse i ubezpieczeniaGospodarkaPaństwoPolskaŚwiat

Wygląda na to, że kredyty potanieją. Zapowiedź Prezesa NBP

Prezes NBP profesor Adam Glapiński zapowiedział, że zaproponuje Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP.

Dodał, że między innymi silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych sprawi, że inflacja będzie w najbliższych kwartałach się obniżać i kształtować poniżej dotychczasowych oczekiwań.

Spadek popytu na usługi i towary nieżywnościowe oraz silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych sprawią, że inflacja będzie się w najbliższych kwartałach obniżać i kształtować poniżej naszych dotychczasowych oczekiwań. Dlatego będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP” – powiedział Adam Glapiński.

Zaznaczył, że podobnie jak w innych krajach, w obecnych warunkach kluczowa jest jednak także reakcja ze strony polityki fiskalnej. “Jestem przekonany, że celem polityki fiskalnej – podobnie jak polityki pieniężnej – powinno być złagodzenie skutków strat gospodarczych związanych z epidemią oraz stosowanymi nadzwyczajnymi środkami, które mają wyhamować jej rozprzestrzenianie się” – stwierdził szef NBP.

Jeden z członków RPP już zabrał głos w sprawie zapowiedzi szefa NBP.

Nie poprę wniosku o obniżkę stóp. Obniżka stóp nie spowoduje, że przedsiębiorcy będą więcej produkować ani, że ludzie chętniej będą brać kredyt. Inflacja wynosi w tej chwili 4,7 procenta i jest to wewnętrzna presja inflacyjna sprzed pojawienia się problemów z koronawirusem” – powiedział członek RPP Kamil Zubelewicz.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close