Ochrona środowiskaPaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Przez koronawirusa Polska utonie w śmieciach? Apel firm wywożących odpady

Firmy zajmujące się wywozem śmieci zaapelowały do rządu do zawieszenie przepisów o sortowaniu odpadów, bo grozi to paraliżem.

Epidemia koronawirusa wpływa na życie Polaków również w kwestii wywozu odpadów. Firmy zajmujące się wywozem śmieci alarmują o poważnych problemach z jakimi się borykają. Przedstawiciele branży przekonują w Dzienniku Gazecie Prawnej, że wynikające z obecnych umów i decyzji środowiskowych, wożenie śmieci na duże odległości staje się coraz bardziej ryzykowne.

Nie tylko dla pracowników, którzy mają bezpośrednią styczność z potencjalnie zarażonym materiałem zebranym od chorych mieszkańców. Negatywne konsekwencje mogą być dużo poważniejsze, bo wirus – w specyficznych warunkach – może w śmieciach przeżyć kilka dni.

Branża zaapelowała więc o zawieszenie na czas najbliższych tygodni części przepisów dotyczących sortowania odpadów. Między innymi zakaz składowania śmieci i odstąpienie od obowiązku ich sortowania w zakładach oraz ewentualne kierowanie ich wprost do spalarni.

Firmy przekonują, że część odpadów niemedycznych może pochodzić od osób zarażonych koronawirusem, które obecnie przebywają w domach. To z kolei niesie ryzyko zarażenia osób postronnych i konieczne jest gospodarowanie odpadami, przy jak najmniejszym udziale ludzi. Piotr Szewczyk, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów „Orli Staw” alarmuje, że jeśli zarażą się pracownicy firm wywożących śmieci, może dojść do sytuacji, że całe zakłady zostaną objęte kwarantanną. To miałoby katastrofalne skutki dla mieszkańców, a Polskę zalałyby tony niewywożonych śmieci.

Sytuacja jest napięta, bo w wielu zakładach kończą się zgromadzone zapasy maseczek i rękawiczek. A bez nich nikt nie podejmie pracy. Brak lub nieobecność pracowników z powodu choroby lub kwarantanny oznaczać będzie paraliż zakładu.

Sytuacja wydaje się dramatyczna, a już teraz zamknięto wiele Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, między innymi w Okonku, Jastrowiu, Brzeźnie, Gajewie, Wieluniu czy Pile.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close