BankowośćGastronomiaHandelPolskaPrawoTechnologieZdrowie i medycyna

Wyższy limit w płatnościach zbliżeniowych szybciej niż planowano

Visa i Mastercard zwiększają maksymalną kwotę transakcji zbliżeniowych. Pierwszy operator zmiany wprowadza od dziś, drugi odblokowuje wyższe limit od północy w piątek.

Operatorzy kart płatniczych podwyższają limity w płatnościach zbliżeniowych. Dzięki temu możliwa będzie płatność bez PIN do 100 złotych. To pokłosie rekomendacji WHO i NBP w związki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zalecają, by ograniczyć używanie gotówki na rzecz transakcji bezdotykowych.

Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, pieniądze przekazywane z rąk do rąk mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania koronawirusa. Ten na banknotach czy monetach może się utrzymywać nawet kilka dni.

Do tej pory w Polsce można było płacić kartą bez podawania kodu PIN przy transakcjach do 50 zł. Teraz limit wzrasta do 100 zł.

“W odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów, 19 marca 2020 roku obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł), zostanie podniesiony do wysokości 100 zł” – poinformowała Visa. Zmiany wprowadza od czwartku.

Jak zaznacza operator, karty zbliżeniowe Visa spełniają takie same kryteria bezpieczeństwa jak tradycyjne karty Visa wyposażone w chip. Płatności zbliżeniowe, także w przypadku coraz chętniej wybieranych przez konsumentów płatności telefonem, zegarkiem czy innym urządzeniem z funkcją płatniczą, zapewniają użytkownikom kontrolę nad przebiegiem transakcji.

Z kolei płatność zbliżeniowa bez wprowadzania PIN-u kartami Mastercard będzie możliwa od północy w piątek 20 marca. Posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych. Wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS mają odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu – informuje biuro prasowe Mastercard.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close