GospodarkaHandelPaństwoPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Epidemia przesuwa również termin zmian w podatku VAT

Przez koronawirusa Ministerstwo Finansów zdecydowało się przesunąć termin wprowadzenia nowej matrycy stawek podatku VAT. Wejdzie ona w życie 1 lipca. Obniżony VAT obejmie między innymi e-booki i produkty dla dzieci.

Szef resortu finansów Tadeusz Kościński na Twitterze przekazał, że ministerstwo chce, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie.

Do 30 czerwca obowiązują dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek tego podatku.

Ministerstwo Finansów po przyjęciu przez Sejm nowelizacji ustawy o VAT, zwracało uwagę, że dzięki nowelizacji uproszczone zostaną przepisy oraz obniżone stawki na niektóre popularne produkty. Wskazywano wówczas, że obniżone stawki VAT obejmą między innymi:

– e-booki spadek z 23 procent na 5 procent,

– e-prasę spadek z 23 procent. na 8 procent

Niższy VAT obejmie także pieczywo, produkty dla niemowląt i dzieci (smoczki, foteliki, pieluszki), produkty higieniczne dla kobiet czy cytrusy.

Przepisy w zakresie nowego systemu stawek VAT miały wejść w życie od 1 kwietnia 2020 roku. Poza obniżonymi stawkami VAT dla e-booków i e-prasy, które weszły w życie 1 listopada 2019 roku.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close