GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoRolnictwoŚwiatZdrowie i medycyna

Ardanowski: Rząd zgodził się na zwolnienie rolników z KRUS-u

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił propozycje pomocy dla rolników.

Jedną z propozycji jest zwolnienie rolników z KRUS. Jak podkreślił minister, zwolnienie będzie analogiczne jak w przypadku ZUS-u i obejmie składki za II kwartał. Składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Dodał również, że “to propozycje na ten stan epidemii, bo nie wiadomo, jak się ona będzie rozwijała”.

Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, pierwszą pomocą dla rolników, która uzyskała zgodę rządu, jest zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS.

Ardanowski dodał, że zdaniem prezydenta, jeżeli państwo pomaga przedsiębiorcom, musi także pomóc rolnikom. Przekonywał, że z powodu epidemii koronawirusa również rolnicy ponoszą straty, głównie przez utrudnienia w sprzedaży i przez spadek cen. Przyznał też, że Polska oczekuje dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków z PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich).

W tym tygodniu w środę jest wideokonferencja posiedzenia ministrów rolnictwa UE i my zgłaszamy szereg żądań do Unii.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że trwają prace nad innymi rozwiązaniami, ponieważ problemy dotykają wszystkich branż.

Trwają także prace nad innymi rozwiązaniami. Kłopoty mają całe branże np. kwiaciarstwo i szkółkarstwo i tym producentom rolnym także będziemy chcieli dać wsparcie.

Źródło: PAP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close