GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Emilewicz oszukała przedsiębiorców, podatek cukrowy nie zostanie przełożony

Podczas telekonferencji minister Emilewicz przyznała, że podatek cukrowy zostanie wprowadzony w lipcu. Tym samym zaprzeczyła swoim obietnicom z 12 marca.

Znana z ciągłego zmieniania swoich wypowiedzi i cofania wypowiedzianych obietnic, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniała 12 marca, że podatek cukrowy nie zostanie wprowadzony w tym roku. Jej zdaniem, odroczenie wprowadzenia opłaty miało odciążyć przedsiębiorców, których firmy zmagają się z szalejącą epidemią koronawirusa. Obietnicę złożyła w wywiadzie dla Pulsu Biznesu.

Jak alarmuje ten sam portal, Emilewicz oszukała przedsiębiorców. Okazuje się bowiem, że podczas wczorajszej telekonferencji z branżą spożywczą Emilewicz stwierdziła, że nic się nie zmieniło i podatek zostanie wprowadzony w lipcu, tak jak wcześniej zakładano. Dodatkowo minister odesłała niezadowolonych przedstawicieli branży do Ministerstwa Zdrowia, by to właśnie tam negocjowali zmianę tego stanowiska.

To nie pierwszy raz gdy minister Emilewicz zmienia zdanie po złożeniu publicznej obietnicy lub zapowiedzi. Również 12 marca, Emilewicz stwierdziła, że możliwe jest, że świadczenia na opiekę mogą zostać rozciągnięte na rodziców dzieci do 12. roku życia. Wycofała się z tych słów parę godzin później.

Przypomnijmy, że rząd 4 lutego przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Zakłada on między innymi wprowadzenie opłat od napojów słodzonych i energetycznych. Ma ona część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Dodatek 10 groszy za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Opłata zmienna to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Ponadto projekt przepisów wprowadza opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tak zwanych małpek.

Portal wiadomoscihandlowe.pl zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o komentarz w sprawie wycofania się z wcześniejszej obietnicy. Na razie Ministerstwo nie odesłało odpowiedzi.

Źródło: Puls Biznesu, Wiadomościhandlowe.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close