BankowośćFinanse i ubezpieczeniaGospodarkaPaństwoPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

Kto skorzysta na zwolnieniach ze składek ZUS?

Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Sejm 26 marca zakłada zwolnienie mikrofirm do 9 osób. A także samozatrudnionych ze składek do ZUS przez 3 miesiące.

Rozwiązania przyjęto w ramach pomocy w walce ze skutkami pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Państwo ma przejąć na 3 miesiące (marzec, kwiecień i maj) pokrycie składek do ZUS od mikrofirm zatrudniających do 9 osób. Założonych przed 1 lutego 2020 roku.

Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać również samozatrudnieni z przychodem do 15 681 złotych. Czyli równowartości 300 procent przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Chodzi o składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy. A także FGŚP (Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) i FEP (Fundusz Emerytur Pomostowych).

Przedsiębiorca oraz pracujące dla niego osoby mają zachować prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close