PaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Od jutra straże gminne i miejskie pod nadzorem policji

Od czwartku straże gminne oraz straże miejskie trafią pod zwierzchni nadzór policji. Będzie ona koordynowała pracę patrolową tych formacji – przekazał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Znacząca część policjantów będzie wykonywała intensywne czynności patrolowe na ulicach miast i mniejszych miejscowości. Dziś na ulice wyruszyło 20 tysięcy policjantów wspomaganych przez 1,5 tysiąca żołnierzy głównie z Żandarmerii Wojskowej – zaznaczył Kamiński

Dodał, że od jutra na mocy decyzji wojewodów straże miejskie i gminne trafią pod zwierzchni nadzór policji. Będzie ona ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne.

Podkreśli również, że jedynym celem restrykcji nakładanych na życie społeczne jest skuteczne zamrożenie kontaktów społecznych, maksymalne ich ograniczenie.

Czas jest bardzo trudny, zagrożenia dla zdrowia i życia wszystkich obywateli ogromne, musimy działać w maksymalnej dyscyplinie społecznej, okazywać sobie nawzajem solidarność, wykonywać polecenia funkcjonariuszy, którzy wiedzą, co robią i po co to robią – powiedział minister

Jak ocenił “poziom dyscypliny społecznej jest bardzo duży“, a na 150 tysięcy obywateli w kwarantannie odwiedzonych przez policjantów. Naruszenie rygorów odnotowano tylko w przypadku kilkuset osób, czyli około pół procenta ogólnej liczby izolowanych.

Szybsza ścieżka w przypadku kar za łamanie zasad dotyczących epidemii

Kary na osoby, które nie będą przestrzegać wprowadzonych w celu ograniczenia epidemii zasad, będą nakładane w trybie szybkiej ścieżki – poinformował Mariusz Kamiński. Kary będą określali inspektorzy sanitarni w porozumieniu z policją; maksymalnie sięgną 30 tysięcy złotych – podał.

Szef MSWiA podkreślił na konferencji, że ograniczenie kontaktów społecznych jest podstawowym warunkiem ograniczenia epidemii. “Jest to działanie niezbędne. Bardzo proszę wszystkich o poddawanie się rygorom, które zostały wprowadzone na mocy przepisów” – powiedział.

Jak zaznaczył, oprócz wydanego przez rząd rozporządzenia, znowelizowane zostały także przepisy ustawowe. “Za nieprzestrzeganie zasad związanych z zakazami dotyczącymi rozwoju epidemii w naszym kraju wprowadzono karę maksymalną do 30 tysięcy złotych” – wskazał Kamiński.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close