PaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Lekarze napisali list do premiera i ministra zdrowia

Lekarze piszą do premiera, ministra zdrowia i szefa GIS – chcą powszechnego nakazu noszenia maseczek. Nie ma na co czekać. Nie rozumiem, dlaczego rząd zwleka. Włosi prowadzili ten obowiązek zbyt późno, ale lepiej późno niż w ogóle – przekonuje dr Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Od tygodni od władz płynie jeden komunikat, że powszechne noszenie maseczek jest niepotrzebne, że jeszcze nie czas. To absurd. Ilu jeszcze ma umrzeć, aby stwierdzić, że to już czas? – pyta doktor Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Nie utrzymamy 100 procent Polaków w domach, a maseczka przy wyjściu to podstawowy sposób ograniczania transmisji poziomej koronawirusa – zaznacza.

Dlatego też lekarze zwrócili się z oficjalnym listem do premiera, ministra zdrowia oraz głównego inspektora sanitarnego, apelując o wprowadzenie nakazu powszechnego noszenia maseczek.

Fot. Facebook

W Czechach noszenie maseczek w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe. Noszą je wszyscy: zwykli obywatele, prezenterzy i dziennikarze, a nawet premier rządu. Za brak zasłony ust i nosa grożą wysokie mandaty. – W Chinach opanowali rozwój epidemii właśnie przez rygor i powszechne noszenie maseczek. Włosi prowadzili ten obowiązek zbyt późno, podobnie Brytyjczycy, ale lepiej późno niż w ogóle – przekonuje dr Janicka.

Zwróciliśmy z pytaniami do resortu zdrowia oraz GIS w kwestii wprowadzania podobnych obostrzeń również w Polsce, jednak do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

W Polsce rząd powtarza, że maseczki są potrzebne jedynie chorym, osobom opiekujących się nimi oraz służbom mającymi z nimi kontakt. Tymczasem, przy transmisji poziomej, kiedy zarażamy się między sobą, przy braku powszechnych testów nie wiemy, jaki sami mamy status. Możemy być nawet nieświadomym nosicielem wirusa. Dlatego maseczka jest tak potrzebna – mówi dr Bożena Janicka.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close