BudownictwoEnergetykaGospodarkaPaństwoPolskaTechnologie

Prezes PGE: Grupa nie udźwignie budowy elektrowni jądrowej

PGE jako Grupa na pewno nie udźwignie budowy elektrowni jądrowej – ocenił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak zaznaczył, ciągle nie ma decyzji politycznej w sprawie atomu.

Wielkość tej inwestycji będzie przekraczała nasze możliwości” – oświadczył Dąbrowski na konferencji wynikowej. „Na pewno jako grupa nie udźwigniemy budowy elektrowni jądrowej” – dodał prezes.

Przypomniał, że w kwestii energetyki jądrowej musi się pojawić decyzja polityczna, której – jak zauważył – nie ma.

Dąbrowski przypomniał jednocześnie, że PGE za pośrednictwem spółki PGE EJ1 prowadzi prace przygotowawcze w ramach polskiego programu energetyki jądrowej.

Na początku marca 2020 roku pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił, że decyzje w sprawie wyboru partnera w realizacji polskiego programu budowy energetyki nuklearnej powinny zapaść w ciągu najbliższych 10-12 miesięcy. Podkreślił, że w ciągu 20 lat Polska zamierza wybudować 6-9 gigawatów mocy w energetyce nuklearnej. Będzie oznaczało to budowę sześciu reaktorów w kilku miejscach w Polsce.

Koszt całego programu minister Naimski szacował na 100-120 miliardów złotych. Z czego około 50-60 miliardów złotych w pierwszej dekadzie jego realizacji.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close