BankowośćGospodarkaPaństwoPolitykaPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

KE zatwierdziła polską tarczę antykryzysową

Komisja Europejska zatwierdziła nasz program pomocy przedsiębiorcom – 22 mld zł na walkę z koronawirusem. Środki te pomogą przedsiębiorstwom pokryć potrzeby w zakresie kapitału obrotowego i zapewnią wystarczającą płynność do dalszej działalności – napisał Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

EU_Commission zatwierdziła nasz program pomocy przedsiębiorcom – 22 mld zł na walkę z koronawirusem. Środki pomogą przedsiębiorstwom pokryć potrzeby w zakresie kapitału obrotowego, inwestycji i zapewnią wystarczającą płynność do dalszej działalności” – napisał Morawiecki na Twitterze.

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek opiewający na 22 miliardy złotych program polskiego rządu. Który ma pomóc firmom mającym problemy z dostępem do kapitału w związku kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Urzędnicy w Brukseli uznali, że założenia programu, który polega na gwarantowaniu kredytów zapewniających płynność, są zgodne z tymczasowymi ramami pomocy państwa, przyjętymi niedawno przez Komisję Europejską.

Wsparcie ma polegać na udzielaniu gwarancji publicznych na pożyczki inwestycyjne i obrotowe przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Będą mogły z tego korzystać duże i średnie polskie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów gospodarki.  Program ma zapewnić przedsiębiorstwom wystarczającą płynność, by mogły kontynuować działalność.

Komisja uznała, że projekt zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w ramach tymczasowych pomocy państwa. Kwota głównej pożyczki na przedsiębiorstwo jest ograniczona do sumy, która będzie niezbędna do pokrycia zapotrzebowania na płynność w przewidywalnej przyszłości. Opłaty za gwarancje i stopy oprocentowania nie przekraczają poziomów przewidzianych w ramach tymczasowych.

Komisja uznała, że środek jest konieczny, właściwy i proporcjonalny. Biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego. Zgodnie z zapisami unijnego traktatu i warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa.

Kraje UE mogą też kierować środki z pominięciem tradycyjnych obostrzeń dotyczących pomocy publicznej.
Na wsparcie na badania i rozwój związane z koronawirusem; budowę i rozbudowę placówek przeprowadzających testy; wsparcie na wytwarzanie produktów mających znaczenie dla walki z pandemią; odroczenie płatności podatkowych lub zawieszenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz subsydiowanie wynagrodzeń.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close