GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Do 5 milionów złotych kary za podniesienie cen. Wkrótce kontrole

Nawet 5 milionów złotych kary może grozić za nieuzasadnione podnoszenie cen – powiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Będzie to możliwe po wydaniu rozporządzenia przez ministra rozwoju.

Minister rozwoju będzie mógł określić w rozporządzeniu kategorie produktów zagrożonych nieuzasadnionym wzrostem cen i ich ceny maksymalne. Za ich przekroczenie przewidziano dotkliwe kary finansowe – wyjaśnił prezes UOKiK.

Jego zdaniem nowe przepisy są w nadzwyczajnej sytuacji uzasadnione, bo obecnie wielu przedsiębiorców nieuczciwie nadużywa swobody do ustalania cen towarów.

Ustalenie cen maksymalnych dla niektórych produktów w drodze rozporządzenia to rozwiązanie ostateczne, którego przedsiębiorcy mogą jeszcze uniknąć rezygnując z negatywnych zachowań rynkowych – podkreślił.

A jeśli tak się nie stanie, to mogą oczekiwać wydania rozporządzenia.  Kolejnego dnia natomiast instytucje wskazane przystąpią do sankcjonowania tego typu praktyk godzących w konsumentów. Odpowiednie inspekcje dostały nowe uprawnienia pozwalające ukrócić nieuczciwe zachowania przedsiębiorców w stanie epidemii, w tym sankcje wynoszące od 5 tysięcy do 5 milionów złotych za tego typu działania.

Mogą je nakładać inspekcje: sanitarna, farmaceutyczna, jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz handlowa – wyjaśnił Chróstny.
Przygotowane przepisy dają też możliwość przeprowadzenia kontroli w placówkach handlowych bez wcześniejszego zawiadamiania.
Źródło: money.pl
Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close