Ochrona środowiskaPaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Już ponad kilkaset tysięcy osób domaga się cofnięcia zakazu wstępu do lasu

Już ponad 135 tysięcy osób podpisało internetową petycję o cofnięcie zakazu wstępu do lasów.

Epidemia koronawirusa trwa, a rządzący wprowadzają nowe obostrzenia. Kilka dni temu wprowadzono zakaz wstępu do lasu i będzie on trwać minimum do 11 kwietnia, chociaż może zostać przedłużony.

Zakaz spotkał się z negatywnym odbiorem wśród Polaków, którzy w mediach społecznościowych wskazują na absurdalność takiego przepisu. Ich zdaniem, chodzenie po lesie nie zwiększa ryzyka zarażenia koronawirusem, bo w lasach zwyczajnie nie ma tłoku. Część internautów zarzuca rządzącym, że pozbawili ich ostatniej dopuszczalnej aktywności, która pozwala utrzymać ciało i umysł w dobrej formie.

Na krytycznych komentarzach się nie skończyło. Na portalu Avaaz.org Petycje Obywatelskie został zamieszony apel o cofnięcie zakazu wstępu do lasu. W chwili pisania tego artykułu, w ciągu dwóch dni, pod petycją podpisało się ponad 135 tysięcy osób, a liczba cały czas rośnie. Zdaniem autorów petycji, kontakt z przyrodą jest konieczny do życia, a sam zakaz jest absurdalny.

Obostrzenie o zachowaniu bezpiecznej odległości jest wystarczające. Ogromne obszary lasów w naszym kraju są najbezpieczniejszym miejscem w jakie może udać się człowiek w tym trudnym okresie, jednocześnie najłatwiej tam zachować zalecaną odległość. Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia! Nie ma racjonalnych powodów, by przebywanie w lesie było bardziej niebezpieczne niż przebywanie w komunikacji publicznej, kościele, czy sklepie. Dodatkowo razi fakt zezwolenia na prowadzenie w tym samym czasie polowań. Żądamy cofnięcia tego absurdalnego zakazu!

Słów krytyki nie szczędzą również prawnicy. Ci wskazują jednak na wątpliwości prawne w związku z wprowadzeniem zakazu. Z ustawy o lasach wynika bowiem, że czasowy zakaz wstępu do Lasów Państwowych można wprowadzić tylko w trzech przypadkach: ze względu na ochronę drzewostanu lub runa leśnego, przez duże zagrożenie pożarowe lub wykonywanie określonych prac gospodarczych. Żadna z przesłanek nie została spełniona, a ich zdaniem zakaz może być zwyczajnie niezgodny z prawem. Potwierdza to prawnik Olgierd Rudak w czasopiśmie Lege Artis:

De facto brak jest podstawy prawnej do wprowadzenia zakazu wstępu do lasu ze względu na koronawirusa — podstawą taką nie może być “polecenie” premiera, które nie może prowadzić do podejmowania działań niezgodnych z prawem.

A wy, jesteście przeciwnikami wprowadzonego zakazu?

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close