Finanse i ubezpieczeniaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Hiszpania planuje wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego

Hiszpański rząd chce jak najszybciej wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy. To kolejny radykalny środek, po który sięgną władze w Madrycie.

W wywiadzie dla stacji telewizyjnej La Sexta hiszpańska minister gospodarki Nadia Calvino zapowiedziała, że wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego – czyli środków przyznawanych każdemu obywatelowi – jest w planach rządu. Nad projektem pracuje obecnie resort przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji.

Praca jest skomplikowana i trwa na wielu frontach, ale pracujemy, aby osiągnąć cel najszybciej, jak to możliwe. Rząd podejmie wiele działań, aby nikogo nie zostawić samemu, począwszy od pracowników – powiedziała.

W zamyśle hiszpańskiego rządu dochód podstawowy ruszy najpierw w ramach programu pilotażowego, a następnie ma objąć cały kraj. Co istotne, hiszpańska minister gospodarki zapowiedziała, że program ten może zostać utrzymany na stałe.

Zrobimy to tak szybko, jak się da. Chcemy, aby było to narzędzie nie tylko na tę wyjątkową sytuację, ale na zawsze – dodała.

Bezwarunkowy dochód podstawowy będzie kolejnym zdecydowanym posunięciem władz w Madrycie. Pod koniec marca lewicowy rząd Pedra Sancheza wprowadził zakaz zwalniania pracowników z powodów epidemii.

Według danych hiszpańskiego zakładu ubezpieczeń społecznych (SS) w marcu pracę straciło w Hiszpanii ponad 833 tysięcy osób, z czego ponad połowa z nich zatrudniona była na umowach czasowych.

Do tej pory w Hiszpanii potwierdzono 135 tysięcy zakażeń koronawirusem. O blisko 6 tysięcy więcej niż we Włoszech oraz drugi wynik na świecie po USA (337 tysięcy).

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close