GospodarkaPaństwoPolskaŚwiat

Tarcza Antykryzysowa – Jest zgoda KE na 27 miliardów euro pożyczek dla firm.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program gwarancji dla firm.

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek program polskiego rządu, który ma pomóc firmom mającym problemy z dostępem do kapitału w związku kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. Jak informuje PAP, zatwierdzony program gwarancji przekładać się może na 27 miliardów euro pożyczek dla firm. Daje to około 125 miliardów złotych pożyczek.

Początkowo KE pomyliła się, informując, że chodzi o 22 miliardy złotych a nie euro. Wiceszefowa KE Margrethe Vestager skorygowała informacje i przeprosiła za pomyłkę na swoim Twitterze.

Jak poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP w Brukseli, środki mają zapewnić płynność dla dalszej działalności firm.

Te środki wesprą firmy, jeśli chodzi o ich kapitały obrotowe, inwestycje i zapewnienie wystarczającej płynności dla dalszego prowadzenia działalności.

Jak wynika z dokumentów, wartość samego instrumentu finansowego to 22 miliardy złotych. Jak podaje KE, “środki te pozwolą Bankowi Gospodarstwa Krajowego na gwarancje w wysokości do 100 miliardów złotych w ramach tego środka”. Te z kolei mogą być użyte na pokrycie pożyczek o całkowitej wartości do 125 miliardów złotych.

Z pożyczek inwestycyjnych i obrotowych będą mogły korzystać duże i średnie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów gospodarki. Dzięki udzieleniu publicznych gwarancji, ograniczone zostanie ryzyko związane z udzielaniem pożyczek podmiotom najbardziej dotkniętym kryzysem. Program ma im zapewnić wystarczającą płynność, aby mogły kontynuować swoją działalność. Kwota głównej pożyczki na firmę ograniczona jest od sumy, która będzie potrzebna do zachowania płynności finansowej, a gwarancje mają być udzielane do końca roku.

Źródło: Bankier

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close