BankowośćGospodarkaPaństwoPolska

RPP zaskoczyła. Raty kredytów będą niższe

Wbrew przewidywaniom ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej podczas środowego posiedzenia obniżyła stopy procentowe. Główna stopa referencyjna została obniżona z 1,0 procenta do 0,5 procenta.

Oprocentowanie depozytów w Narodowym Banku Polskim zostało obniżone do z 0,5 procenta do 0,0 procent, a kredytów – do z 1,5 procenta do 1,0 procenta

Taki ruch ze strony RPP ma z jednej strony ulżyć kredytobiorcom w trudnym czasie epidemii koronawirusa. Z drugiej, tani kredyt ma stymulować konsumentów i firmy do wydawania pieniędzy i inwestowania, co pobudziłoby gospodarkę do wzrostu.

Trzy tygodnie temu, 17 marca, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosiła obniżki stóp procentowych – pierwszy raz po pięciu latach przerwy. Główna stawka w banku centralnym spadła wtedy z 1,5 do 1 procenta.

Ekonomiści spodziewali się kolejnych cięć, ale nie na posiedzeniu 8 kwietnia, a w kolejnych miesiącach. Jeszcze przed środową decyzją prognozowano, że przy 2-3 cięciach w tym roku, raty kredytów mogą obniżyć się nawet o prawie 200 zł.

Nawet 2-3 cięcia stóp procentowych. Takie są oczekiwania wobec tegorocznych działań Rady Polityki Pieniężnej. To oznacza dla kredytobiorców oszczędność rzędu 140-190 złotych miesięcznie – wyliczył HRE Investments.

Zaskoczeniem dla rynków może być nie tylko sama obniżka stóp, lecz także jej skala. Już po poprzedniej obniżce w marcu, ekonomiści BOŚ Banku zwrócili uwagę, że cięcie o 0,50 punkta procentowego było znaczącym ruchem. Normalnie bank starają się stopniowo zmieniać stawki, a podstawowym krokiem zmiany notowań jest 0,25 punkta procentowego. Jednak 8 kwietnia RPP ponownie obniżyła stopy o 0,50 punkta procentowego.

Stopy procentowe w Polsce są obecnie najniższe w historii. Na początku 2013 r. główna stopa referencyjna wynosiła 4,0 procent. Dziś wynosi 0,5 procenta. W 2013 r. miało miejsce sześć obniżek. Potem RPP jeszcze dwa razy obniżyła stopy – raz w 2014 roku i raz w 2015 roku. Od początku 2020 roku były już dwie obniżki.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close