GospodarkaPaństwoPolska

Duda chce zwolnienia wszystkich firm ze składek na ZUS. Chwyt kampanijny?

Prezydent przedstawił swoje propozycje. Gdy wcześniej proponowała to opozycja – PiS się nie zgadzał.

Andrzej Duda zapowiedział, że chce zwolnienia wszystkich przedsiębiorców z ZUS na trzy miesiące. Propozycja miała spotkać się z akceptacją premiera Morawieckiego i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Przedstawiłem dzisiaj panu premierowi dwie propozycje, które są moim oczekiwaniami odpowiadającym na potrzeby przedsiębiorców, które zostały podniesione. Znalazło to akceptację i premiera, i pani minister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

Prezydent zauważył, że zgodnie z pomysłem, wszyscy przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku płacenia składek do ZUS dla swoich pracowników przez trzy miesiące.

Druga propozycja Andrzeja Dudy zakłada, że przepisami Tarczy Antykryzysowej zostaną objęci wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalności przed 1 marca 2020 roku. To spora zmiana, ponieważ obecnie ze zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 lutego.

Koszt propozycji Andrzeja Dudy określił główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek. Zdaniem eksperta, pomysł będzie kosztował aż 75 miliardów złotych.

Wszystkie składki (te objęte zwolnieniem) miesięcznie to ok. 25 mld zł. Dotychczasowa propozycja to koszt (0,9+2,3+2,1=5,3) miesięcznie. Objęcie wszystkich przez 3 miesiące to 75 mld zł.

Dudek dodał także, że zwolnienie ze składek tylko dla małych przedsiębiorców zatrudniających od 9 do 49 osób kosztowałoby 22,2 mld zł.

Przedsiębiorcy cieszą się z takiego rozwiązania, lecz internauci przypominają, że tę samą propozycję dawały niemal wszystkie partie opozycyjne. Wtedy Prawo i Sprawiedliwość odrzuciło jednak poprawki do Tarczy Antykryzysowej.

Andrzej Duda podczas briefingu prasowego podkreślił, że stale odbywają się konsultacje i rozmowy pomiędzy stroną rządowa i jego kancelarią na temat innych propozycji do Tarczy Antykryzysowej.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close