BankowośćGospodarkaPaństwoPolska

Epidemia trwa, a NBP ogłosiło przetarg na luksusowe samochody

Narodowy Bank Polski zamierza wynająć 38 luksusowych samochodów.

O kontrowersyjnym przetargu informuje Rzeczpospolita. Ogłoszenie zostało opublikowane 17 marca, czyli pięć dni po wprowadzeniu stanu epidemicznego. NBP planuje wynająć 10 samochodów osobowych z segmentu C z nadwoziem kombi, 16 aut z segmentu D, 11 vanów i SUV-a… za pół miliona złotych.

Oczywiście NBP spisało również wymagania, które muszą spełnić auta. I tak na przykład 7 osobowy van musi mieć minimalny rozstaw osi 3 100 mm, automatyczną skrzynię biegów, silnik z samoczynnym zapłonem o mocy co najmniej 330 KM i pojemnością skokową od 2 500 do 3 000 centymetrów sześciennych. Auto musi spełniać normy emisji spalin Euro 6, posiadać napęd na przednie i tylne koła, aktywny tempomat oraz zestaw poduszek powietrznych i kurtyn powietrznych chroniących kierowcę i pasażerów. Co więcej, model musi zostać wyprodukowany w 2020 lub 2021 roku.

Najwięcej kontrowersji budzi jednak SUV. Jak zauważa Rzeczpospolita, wymagania zawarte w ogłoszeniu spełniają jedynie dwa modele SUV-ów. Jednym z nich jest Mercedes GLS, który kosztuje co najmniej 425 900 złotych, a drugim, nieco mocniejszy, bo wyposażony w 400-konny silnik, BMW X7 M50D, warto co najmniej 483 900 złotych. Przetarg NBP zakłada także serwisowanie i ubezpieczenie wszystkich aut.

Źródło: Bankier

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close