EnergetykaGospodarkaHandelPaństwoPolskaPrzemysł

Orlen złożył wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia Ruchu

PKN Orlen złożył do UOKiK wniosek w sprawie przejęcia Ruchu. Koncern paliwowy planuje przejęcie upadającej sieci kiosków od kwietnia zeszłego roku.

Wniosek o zgodę na przejęcie sieci kiosków wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 8 kwietnia.

Zamierzona koncentracja polega na przejęciu przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. z siedzibą w Płocku („PKN ORLEN”) kontroli nad RUCH S.A. z siedzibą w Warszawie („RUCH”), co stanowi koncentrację w rozumieniu art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów – czytamy w opisie wniosku, złożonego w UOKiK.

Plany przejęcia Ruchu przez koncern paliwowy sięgają wiosny zaszłego roku. Sieć kiosków od września 2018 roku jest w przyspieszonym postępowaniu układowym, z powodu ogromnego zadłużenia.

Jak informowała Joanna Zakrzewska, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej w Orlenie, biorąc pod uwagę bardzo dobrze prosperujący format Stop Cafe, 1 700 stacji benzynowych oraz plany utworzenia własnej logistyki. Orlen widzi potencjalną synergię z działalnością Ruchu. Powodzenie zależy jednak od “determinacji wszystkich zainteresowanych stron”.

W połowie kwietnia firmy, którym ruch jest dłużny pieniądze, przyjęły propozycje umorzenia części wierzytelności. Kilka dni wcześniej Alior Bank zawarł porozumienie w sprawie warunków transakcji pomiędzy bankiem, PKN Orlen oraz Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń (PZU) w sprawie przejęcia wszystkich akcji Ruch i sprzedaży ich na rzecz paliwowego giganta.

Nabycie akcji przez Orlen mogło jednak nastąpić dopiero po spełnieniu pewnych warunków, przewidzianych w porozumieniu. Chodzi między innymi o uzyskanie zgód korporacyjnych i wydanie zgody na przejęcie przez UOKiK i Komisję Europejską.

Złożyliśmy bardzo dobrą ofertę, która wciąż pozostaje aktualna. Sądzimy, że wniosek w tej sprawie trafi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie rozmawiamy z właścicielami Ruchu w sprawie umowy – mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, jesienią zeszłego roku.

Miał wtedy nadzieję, że fuzja spółek nastąpi jeszcze w 2019 roku.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close