GospodarkaPolskaRynek pracyŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Branża lotnicza straci setki miliardów dolarów

Nawet 314 mld dolarów mogą wynieść straty linii lotniczych z powodu koronawirusa – szacuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego. To równowartość trzech budżetów Polski na 2020 rok i 60 procent naszego PKB.

O tym, że linie lotnicze będą najbardziej stratne na epidemii koronawirusa, wiadomo nie od dziś. Z każdym tygodniem szacunki organizacji branżowych są jednak coraz bardziej niepokojące.

Pod koniec lutego straty były szacowane na 30 miliardów dolarów. Przewoźnicy obawiali się wówczas, że liczba pasażerów na świecie może być po raz pierwszy w historii niższa niż rok wcześniej.

Dziś takie zmartwienia chcieliby mieć pewnie wszyscy przedstawiciele linii lotniczych na świecie.

Z wspomnianych 30 miliardów na początku marca zrobiło się ponad 100 miliardów, a pod koniec ubiegłego miesiąca – ponad 250 miliardów dolarów. Teraz szacunki sięgają 315 miliardów dolarów. To 1,3 biliona złotych, czyli trzy tegoroczne budżety Polski.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA) wskazuje, że linie nie mają pieniędzy, by zwracać pasażerom za niezrealizowane loty. Dlatego wiele z nich decyduje się na wydawanie voucherów. Wszystko po to, by zachować płynność finansową.

IATA podkreśla, że pracę w lotnictwie może z powodu kryzysu stracić nawet 25 milionów osób na całym świecie.

Najnowsze statystyki pokazują, że ruch lotniczy na początku drugiego kwartału był niższy o prawie 75 procent. Najgorzej jest w Europie, gdzie liczba pasażerów jest o 90 procent niższa niż rok temu o tej samej porze.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close