Senat rozszerzy tarczę antykryzysową?
Prawo i Sprawiedliwość proponuje zniesienie kryterium przychodów przy zwolnieniu samozatrudnionych ze składek ZUS na 3 miesiące. Poinformował o tym minister w KPRM Łukasz Schreiber.
Składamy dwie niezwykle ważne poprawki. Pierwsza z nich zakłada, że rozciągamy tak zwaną tarczę na firmy, które zostały założone od 1 lutego do 1 kwietnia – powiedział podczas konferencji przed posiedzeniem Senatu minister w KPRM Łukasz Schreiber.
Klub @pisorgpl w Senacie złoży kilka poprawek do #TarczaAntykryzysowa, https://t.co/3HifzyUoF8. postulowane przez Prez. @AndrzejDuda:
1) Zwolnienie z ZUS osób mających dział. gosp. bez limitu przychodu (był 15.6k)
2) Rozszerzenie dla tych co mają firmę założoną do 1 IV (był 1 II)— Łukasz Schreiber (@LukaszSchreiber) April 15, 2020
Urzędnik zapowiedział również rozszerzenie zwolnienia ze składek ZUS na trzy miesiące osób samozatrudnionych bez względu na ich przychód. Przypomnijmy, że w obecnym projekcie limit wynosi 15 600 złotych, czyli trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na bieżący rok. Koszt rozszerzenia zwolnienia z ZUS ma wynieść ok. 1,7 miliarda złotych miesięcznie.
Natomiast obowiązywać będzie jednak inne kryterium. Przedsiębiorca będzie musiał mieć odnotowany w czasie epidemii spadek przychodów o co najmniej 15 procent.
W środę i czwartek Senat pracuje nad zapisami o tzw. tarczy antykryzysowej. Ustawa rozszerza krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania ze zwolnienia ze składek o firmy zatrudniające do 49 osób. Co ważne, takie przedsiębiorstwa pozostaną zwolnione z opłacania składek w wysokości połowy łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek.
Inna zasadnicza zmiana dotyczy wydłużenia wypłaty postojowego.
Źródło: money.pl