PaństwoPolitykaRynek pracyTransportWarszawaZwiązki zawodowe

Modlin w tarapatach, bo rządowa tarcza ich nie obejmie

Rząd zrobił taką Tarczę Antykryzysową dla lotnisk, że skorzysta z niej tylko 8 pasażerskich portów. Pod pomoc nie zakwalifikuje się Lotnisko w Modlinie. Dziwnym zbiegiem okoliczności. Bo tak przy okazji jest to lotnisko, które konkuruje z oczkiem w głowie PiS-u, czyli Lotniskiem w Radomiu.

Koronawirus zabija… lotniska. Zamknięcie portów lotniczych i zakaz podróżowania wpłynął druzgocąco na branże lotniczą i wszystkich, którzy z nią współpracują. Straty linii lotniczych na świecie w 2020 mają sięgnąć 314 mld dolarów! W przeliczeniu na nasze, to ok. 20 lat programu 500 plus. Jednym z najbardziej dotkniętych polskich lotnisk będzie Warszawa Modlin. A port ten i tak miał pod górkę w ostatnich latach. Rząd podejmował działania, by ożywić martwe lotnisko w Radomiu, kosztem powolnego przyduszania Modlina…

Modlin w tarapatach

Dziś na skutek epidemii koronawirusa, Modlin, podobnie jak inne lotniska nie ma możliwości prowadzenia działalności. Jak przyznaje spółka, sytuacja ta wymusiła rozpoczęcie renegocjacji umów oraz działań oszczędnościowych. Lotnisko dogadało się z Solidarnością w sprawie obniżenia wymiaru etatów o 20%, czy zmniejszenia wynagrodzeń.

Jednak także partnerzy Modlina renegocjują warunki umów. Spółka spodziewa się spadku przychodów o ponad połowę! Co najbardziej niebezpieczne, Lotnisko w Modlinie może utracić płynność finansową na koniec sierpnia, jeśli nie otrzyma pomocy zewnętrznej lub dofinansowania. Może to oznaczać zamknięcie tego portu i pozbawienie mieszkańców północno-wschodniej Polski dogodnego portu.

Pomoc jest, ale nie dla Modlina

Sejm w tarczy antykryzysowej, przyjął co prawda pomoc dla polskich lotnisk , ale jak się okazuje z zapisów dotyczących pomocy może skorzystać tylko 8 lotnisk z 14 jakie funkcjonują w Polsce. Oczywiście Modlina tam nie ma, bo rząd marginalizuje ich, pompując sztucznie… Radom.

Modlin wystosowali więc list do mazowieckich posłów. Dotarliśmy do jego treści. Według Prezesa lotniska:

pomoc rządowa powinna objąć wszystkie lotniska użytku publicznego, a jeżeli nie jest to możliwe ze względów finansowych, to jest niezrozumiałe, że z pomocy państwa zostało wyłączone Lotnisko Warszawa/Modlin, które w 2019 było szóstym lotniskiem pod względem obsłużonych pasażerów w Polsce.

Prezes lotniska apeluje o działania, które pozwolą objąć pomocą Modlin. To byłoby największe kiedykolwiek upadłe lotnisko w Europie…

Za to jakie mamy lotnisko w Radomiu!

 

Sama Spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin zatrudniała przed koronawirusem ok 250 osób. Na lotnisku pracuje jednak ponad 2000 ludzi. Trzeba do tego doliczyć kolejne tysiące mieszkańców okolic lotniska, którzy są zatrudnieni w firmach powiązanych takich jak parkingi, hotele, gastronomia, czy transport.
W 2019 roku z lotniska skorzystało ponad 3 mln. pasażerów.  Z Modlina można polecieć do 52 lotnisk na świecie. Jest ważnym portem dla północno-wschodniej Polski.

Mają też dobrych social media ninja i tanią kawę.

Ostatnio pisaliśmy, że problemy mają też inni w branży lotniczej. Lot nie kupuje Condora, a Lufthansa zamyka Germanwings.

Bareja wiecznie żywy? Morawiecki i Sasin na ,,uroczystości rozładunku maseczek”

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close