GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaŚwiatTechnologie

Kryzys kryzysem, ale Błaszczak już zapowiedział, że MON nie wycofa się z zakupu F-35

Szef MON zapowiedział, że ministerstwo nie wycofa się z planowanych zakupów dla wojska.

Mimo szalejącej epidemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu gospodarczego, Ministerstwo Obrony Narodowej nie zmienia swoich planów. Mariusz Błaszak, szef MON, zapowiedział na antenie radiowej Trójki, że umowa na zakup samolotów F-35 nadal obowiązuje. Co więcej, ministerstwo nie wycofa się również z przewidzianego zakupu 180 przeciwpancernych pocisków Javelin.

F-35 to najlepsze samoloty w swojej klasie. Posiadanie tych samolotów da nam przewagę nad ewentualnym agresorem i odstraszy go od napaści na Polskę.

Umowę na zakup 32 samolotów 5 generacji F-35 rząd podpisał pod koniec stycznia. Wartość podpisanego kontraktu to 4,6 miliarda dolarów, czyli niemal 18 miliardów złotych. Kontrakt obejmuje nie tylko samych statków powietrznych, ale także symulatory misji, zapasowy silnik, szkolenie pilotów i obsługi oraz wsparcie eksploatacji.

Błaszczak poinformował, że MON nie wycofał się również z innych swoich zakupów. W planach ministerstwa jest bowiem zakup wyrzutni pocisków przeciwpancernych. Szef MON przekazał informacje o zakończeniu negocjacji w tej sprawie. Broń znajdzie się na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zakończyliśmy negocjacje w sprawie zakupu 60 wyrzutni oraz 180 przeciwpancernych pocisków Javelin. Wkrótce podpisanie umowy. To nie koniec wzmacniania tych zdolności. Będą kolejne Javeliny oraz pracujemy nad pozyskaniem lekkich przeciwpancernych pocisków w ramach programu Pustelnik.

Czy wspomniany zakup w dobie pandemii i kryzysu to dobry pomysł?
Nie nam to oceniać.

Przypominamy jednak wczorajszy apel prezydenta Andrzeja Dudy, by osoby, którym wystarcza na normalne funkcjonowanie, nie pobierały 500+.

Duda: Będę apelował, żeby osoby, którym wystarcza na normalne funkcjonowanie, nie pobierały 500+

Źródło: Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close