GospodarkaHandelPaństwoPolitykaRynek pracyŚwiatZdrowie i medycyna

Włoski rząd szykuje nowy pakiet pomocowy dla firm i rodzin

Rząd Włoch przygotowuje nowy dekret, w którym przeznaczy 50 miliardów euro na pomoc dla pogrążonych w kryzysie z powodu pandemii firm i rodzin – ogłosił we wtorek premier Giuseppe Conte w Senacie. To będzie, podkreślił, nowa transza pomocy.

W wystąpieniu w izbie wyższej parlamentu szef rządu mówił, że istnieje ryzyko “powstania nowego zjawiska ubóstwa” w rezultacie pandemii koronawirusa. Dlatego, oznajmił, pomoc finansowa musi być bardziej zdecydowana. Nowy dekret w sprawie pomocy bardzo szybko trafi do parlamentu – poinformował.

Conte oświadczył, że podczas rozmów na forum UE o planie pomocy w związku z kryzysem gospodarczym nie zaakceptuje “kompromisu polegającego na ustępstwach”.

“Tu albo wszyscy wygramy albo przegramy wszyscy” – dodał.

Premier wyraził przekonanie, że zapowiedziane na 23 kwietnia rozmowy w ramach unijnego szczytu nie doprowadzą do podjęcia decydujących kroków. “Ale trzeba wskazać jasny kierunek” – podkreślił.

“Unia Europejska i strefa euro nie mogą sobie pozwolić na powtórzenie błędów, popełnionych podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Kiedy nie udało się udzielić wspólnej odpowiedzi” – ocenił szef rządu Włoch.

Obecnie brak takiej odpowiedzi “zadałby poważne straty samemu projektowi europejskiemu” – ostrzegł. Zdaniem Contego pakiet pomocy musi być zgodny z traktatami europejskimi. “Nie mamy czasu na to, by je zmieniać“- zaznaczył.

Przedstawiając informację rządu na temat planów przejścia do fazy drugiej walki z epidemią, co ma nastąpić 4 maja, premier podkreślił, że tak długo, jak nie pojawi się szczepionka przeciwko koronawirusowi, w kraju obowiązywać będzie nakaz dystansu społecznego i zalecenie stosowania środków ochrony osobistej, czyli maseczek.

Zaznaczył zarazem, że w kwestii zachowania bezpiecznej odległości dojdzie do modyfikacji obecnych zasad.

Premier oświadczył ponadto, że “w niektórych częściach kraju” doszło do “niekontrolowanej eksplozji zakażeń w domach opieki”. Tak odniósł się do śmierci setek starszych osób w domach pomocy społecznej, zwłaszcza na północy. Wszczęto tam już pierwsze śledztwa w tej sprawie.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close