PaństwoPolitykaPolskaŚwiat

Morawiecki zapowiada: wybudujemy Centralny Port Komunikacyjny mimo pandemii i kryzysu

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kontynuację budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Podczas rozmowy Q&A z internautami premier Morawiecki opowiadał również o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. CPK jest według rządu PiS ,,największą polską inwestycją infrastrukturalną”. Ma powstać do 2027 roku i według założeń będzie mógł obsługiwać nawet 45 milionów pasażerów rocznie.

Inwestycja była od dawna szeroko krytykowana przez polityków opozycji. Pojawiały się głosy, że CPK jest niepotrzebny, zbyt kosztowny i będzie swego rodzaju “Misiem” rządzących. Mimo głosów sprzeciwu, rząd kontynuował inwestycję.

Plany PiSu mógł jednak pokrzyżować koronawirus. Pandemia spowodowała ogromny spadek wyników portów lotniczych na całym świecie. Dodatkowo, na horyzoncie widnieje już ryzyko kryzysu gospodarczego. Dziś okazuje się, że CPK mimo przeciwności powstanie.

Filar piąty “tarczy antykryzysowej” obejmuje dodatkowe środki na cele inwestycji publicznych. To dla mnie bardzo ważna część planu wychodzenia z kryzysu. Centralny Port Komunikacyjny i wiele innych inwestycji będziemy starali się kontynuować oraz inicjować nowe.

Morawiecki podkreślił, że rozmawiał na ten temat z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz przywódcami państw członkowskich UE:

Chcę, żeby te programy inwestycyjne, które ruszą za kilka miesięcy, kilka kwartałów, były naprawdę prowadzone z szerokim rozmachem, po to, żeby kompensowały ubytki w programach inwestycji prywatnych.

Zapowiedź premiera krytycznie skomentował poseł KO Sławomir Neumann, które nazwał “ekonomicznym, gospodarczym i menedżerskim DZBANEM”.

Odpowiedział mu Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego i wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Pełnomocnik PiS na Pomorzu porównał Neumanna do ,,wioskowego głupka”.

Witamy w naszej polskiej piaskownicy. Grabelki i wiaderko ktoś zabrał.

Źródło: Twitter, Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close