GospodarkaPaństwoPolitykaPolska

Będą kontrole przedsiębiorstw korzystających z Tarczy Antykryzysowej? Ministerstwo potwierdza.

Ministerstwo Rodziny odpowiedziało na pytanie w sprawie kontroli firm.

Przedsiębiorcy zastanawiają się czy rząd będzie kontrolował na co będą przeznaczane środki z mikropożyczki, którą mogą uzyskać na podstawie tak zwanej Tarczy Antykryzysowej. Początkowo mikropożyczka 5 tysięcy złotych miała być na utrzymanie zatrudnienia przez przedsiębiorcę, ale potem zupełnie wykreślono przepisy dotyczące pracowników. Teraz jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy z urzędu pracy jest utrzymanie działalności gospodarczej przez trzy miesiące.

Portal SpiderWeb postanowił zapytać o to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z nadesłanej przez resort odpowiedzi wynika, że ,,celem pożyczki jest pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności”, a same środki zaś ,,mogą być przeznaczone tylko na tego typu wydatki np. czynsz, opłaty za energię elektryczną, wynagrodzenia w przypadku zatrudniania pracowników, leasing, ubezpieczenie itp.”. Co więcej, resort zaznacza, że przedsiębiorca nie będzie musiał przedstawiać dokumentów potwierdzających te wydatki przy umorzeniu czy rozliczeniu pożyczki.

Na tym jednak koniec pozytywnych wiadomości dla przedsiębiorców. MRPiPR dodało, że przedsiębiorcy mogą spodziewać się kontroli.

W zależności od rodzaju działalności każdy przedsiębiorca może spodziewać się czynności sprawdzających, które mają na celu potwierdzenie, czy działa on zgodnie z prawem.

Jednocześnie Ministerstwo dodaje, że kontrole ,,mogą być prowadzone na zasadach ogólnych, określonych w Prawie przedsiębiorców, albo szczegółowych przepisów”.

Przypominamy, że wcześniej pytanie zostało zadane premierowi Morawieckiemu, podczas jego Q&A z internautami. Przedsiębiorcy jednak niczego się wtedy nie dowiedzieli, bo po przeczytaniu pytania, premier postanowił lać wodę i podziękować Andrzejowi Dudzie za inspirację przy opracowaniu Tarczy. Na pytanie oczywiście nie odpowiedział.

Źródło: SpiderWeb

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close