BankowośćFinanse i ubezpieczeniaPolskaTechnologieWarszawa

CD Projekt wart tyle co dwa czołowe banki w Polsce

Giełdowa kapitalizacja CD Projektu przekroczyła w piątek po raz pierwszy w historii poziom 35 miliardów złotych. Producent “Wiedźmina” i “Cyberpunka” jest obecnie w oczach inwestorów wart więcej, niż PKO BP oraz mBank razem wzięte.

O 3,4 procenta do 366,6 złotych drożały na piątkowej sesji akcje CD Projektu. Oznacza to tym samym, że całą firmę inwestorzy wyceniają na przeszło 35,2 miliarda złotych. To historyczny rekord dla tej spółki. Warto przypomnieć, że na początku kwietnia CD Projekt wyprzedził pod względem kapitalizacji PKO Bank Polski i stał się tym samym największą spółką na warszawskiej GPW. Teraz kapitalizacyjna przepaść pomiędzy innymi firmami, a CDR-em się powiększa.

Wspomniane PKO BP nadal jest drugą największą spółką na warszawskiej giełdzie, jej obecna wycena to jednak “tylko” 26,1 miliarda złotych. Oznacza to, że różnica pomiędzy wyceną CD Projektu, a PKO BP to obecnie ponad 9 miliardów złotych. To tyle, ile wart jest obecnie mBank. W sumie zatem producent “Wiedźmina” i “Cyberpunka” wart jest zdaniem inwestorów tyle, co PKO BP i mBank razem wzięci. A przypomnijmy, że PKO BP to największy bank komercyjny w Polsce, mBank zaś w tym rankingu zajmuje piąte miejsce. Choć z czwartym ING przegrywa jedynie o włos.

Sytuacja ta zaskakuje jeszcze bardziej, jeżeli weźmie się pod uwagę wyniki za 2019 rok. CD Projekt zarobił w minionym roku 175 milionów złotych przy przychodach na poziomie 521 milionów złotych. W przypadku PKO BP było to aż 4 miliardy złotych zysku przy przychodach 16,9 miliarda złotych, a mBanku 1,6 miliarda złotych zysku przy 6,8 miliarda złotych przychodu. Przepaść, tyle że w drugą stronę. Giełdy wyceniają jednak przyszłość, a na notowania ogromny wpływ ma czynnik psychologiczny. To właśnie te dwie kwestie odgrywają najprawdopodobniej kluczową rolę w tak wysokiej wycenie CD Projektu i niskiej wartości banków.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close